Francouzský soud se ve sporu s Diag Human postavil na stranu Česka

Praha – Odvolací soud ve Francii zastavil exekuční řízení, které vedl vůči České republice kvůli žalobě společnosti Diag Human. Změnil tak rozhodnutí prvoinstančního soudu, který nárok firmy na více než desetimiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou uznal. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Ve sporu jde o to, zda už je miliardová arbitráž ukončena. Rozhodci totiž v roce 2008 přiznali společnosti Diag Human náhradu škody převyšující osm miliard korun, Česko se ale odvolalo. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tak arbitráž stále pokračuje. Podle Diag Human je ovšem skončená, protože se za stát odvolali lidé, kteří k tomu prý neměli pravomoc.  

Firma se proto počátkem loňského roku začala obracet kvůli odškodnění na zahraniční soudy. Ve Vídni i Paříži v první instanci uspěla, odvolací soudy už ale nároky neuznaly. „Česká republika podala opravný prostředek k odvolacímu soudu, který podložila jednoznačnými důkazy. Právní názor ČR byl nyní plně akceptován francouzským odvolacím soudem a potvrzena správnost postupu státu,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví. 

Diag Human žaluje Česko také v Lucembursku, Velké Británii a Švýcarsku. Ministerstvo teď doufá, že úspěch ČR ve Francii bude mít na řízení u soudů v dalších zemích přímý vliv. Žalobu podala firma také ve Spojených státech, letos v létě ji ale stáhla – šlo prý o urychlení celé věci, neboť jakýkoliv výrok evropského soudu o vykonatelnosti je podle Diag Human dle amerického zákona i mezinárodního práva okamžitě a automaticky vykonavatelný i ve Spojených státech. 

Počátky vleklé kauzy, která je největším obchodním sporem v historii České republiky, sahají až do března 1992. Tehdy ministr zdravotnictví Martin Bojar vyloučil česko-švýcarskou společnost Diag Human podnikatele Josefa Šťávy z konkurzu na obchod s krevní plazmou a označil ji za nesolidní - tím jí měl způsobit miliardovou škodu. Šťávova firma se proto začala domáhat odškodnění s argumentem, že přišla o zakázky. Stát se rozhodl řešit spor jako neveřejný v rozhodčím řízení a to podnikatel Šťáva v roce 2008 vyhrál. Tribunál rozhodl, že Česko mu musí zaplatit 8,2 miliardy korun plus denní úroky, celková částka tak dnes přesahuje deset miliard korun. Stát se ale proti verdiktu odvolal a od té doby probíhá spor o obsazení trojice arbitrů, která má rozhodnutí přezkoumat.

Vydáno pod