ČSSD chce zřídit vyšetřovací komisi ke stravenkám

Praha - Poslanecká sněmovna dnes na návrh ČSSD přerušila projednávání návrhu na zrušení daňové výhody u stravenek. Projednávání přerušila do doby, než zřídí vyšetřovací komisi, která by měla objasnit, zda za zachováním stravenek při loňském projednávání vládní reformy veřejných financí stály lobbistické firmy. O zřízení komise bude teprve rozhodovat. Pro hlasovali hlavně sociální demokraté, komunisté a podpořil je i bývalý sociální demokrat Miloš Melčák. Koaliční poslanci byli proti návrhu na přerušení.

Podle předsedy poslanců ČSSD Michala Haška navrhne sociální demokracie zřízení vyšetřovací komise na příští schůzi, která by měla začít 22. dubna. „Uvidíme, jaká bude politická vůle (zřídit komisi) tady ve sněmovně,“ uvedl. Pokud dolní komora komisi zřídí, může podle něj jednání o novele pokračovat. Komise by podle něj měla ukázat, nakolik je reforma odrazem vůle politických stran a nakolik tam hrály roli „nestandardní postupy a procesy“. Hašek si myslí, že pokud vyšetřovací poslanecký tým vznikne, měl by pracovat zhruba šest měsíců. Pak by komise měla sněmovně předložit své závěry.

Spoluautor návrhu a daňový expert ODS Michal Doktor to považuje ze strany ČSSD za obstrukci a snahu oddálit řešení problému. „Já myslím, že je to obstrukce, odklad, zbytečnost. Komise nemůže nic vyšetřit a pochybuju o tom, že vůbec zřízena bude,“ řekl novinářům Doktor, podle něhož svědčí rozhodnutí o nedostatku politické odvahy. Uvedl, že vláda ČSSD v roce 2004 také uvažovala o zrušení daňového zvýhodnění stravenek, nyní o čtyři roky později jako opozice hlasuje proti němu.

Podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka ČSSD od komise očekává, že se bude zabývat vztahem mezi lobbisty a premiérem Topolánkem. „Jen to, že se bude hovořit o tom vztahu (společnosti) no comment!, pan Dalík, pan předseda vlády Topolánek, už to bude pro českou veřejnost dostatečně alarmující. Jen kdyby se o této vazbě hovořilo, tak to úplně stačí,“ řekl novinářům.

Návrh ODS ruší daňové zvýhodnění stravenek tak, že zaměstnavatelé už v budoucnu nebudou mít možnost odečítat si z daňového základu 55 procent nominální hodnoty stravenek. Návrh čelil tvrdé kritice opozice, která poukazovala hlavně na to, že poškodí zaměstnance. Zastánci, mezi nimi i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), zase uváděli, že jde o nezdaněný příjem a nesystémové opatření.

Ze strany opozice padala i obvinění z podléhání nátlaku lobbingových firem, a to s odvoláním hlavně na lednovou reportáž České televize. Ta tenkrát uvedla, že největší vydavatel stravenek v ČR, firma Sodexho Pass, údajně zaplatila za pokračující daňové zvýhodnění stravenek 100.000 eur (2,6 milionu korun) firmě no comment!, která je údajně blízká vedení ODS.

Právě poslanec Melčák se ve svém vystoupení o této reportáži zmínil.
„Autoři reportáže v podstatě vykonstruovali sprosté obvinění, že peníze z jakési smlouvy týkající se nezrušení stravenek byly určeny pro mne a kolegu Michala Pohanku,“ prohlásil. Podle něj šlo jen o účelovou mediální
konstrukci, která měla skandalizovat některé politiky. "Zřízením
vyšetřovací komise bychom se možná konečně dozvěděli, kdo, kde a z jakých informačních a finančních zdrojů vyrábí tyto medializované skandály s viditelně stejnou režií," tvrdí.

S návrhem na zřízení komise posléze vystoupil předseda poslanců ČSSD Hašek. Komise by podle usnesení měla sloužit k „objasnění činnosti lobbistických firem v souvislosti s projednáváním a výsledkem projednávání sněmovního tisku 222, tedy vládní reformy veřejných financí“.

Sněmovna nyní již jednu vyšetřovací komisi má. Ta se snažila objasnit
okolnosti soutěže na výběr dodavatele systému pro výběr mýtného. Závěrečnou zprávu by měla v nejbližší době předložit poslancům.