Některé e-maily premiéra Sobotky zveřejněné extremistickým webem White Media jeví známky manipulace, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj se na tom shodli analytici i nezávislí odborníci. Policie kvůli hackerským útokům prověřuje široký okruh lidí, řekl ministr.
Chovanec: Některé Sobotkovy e-maily zřejmě hackeři zmanipulovali
Extremistický web v minulých dnech zveřejnil maily, které údajně patří premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Podle Chovance se policie případem intenzivně zabývá. „Policie prověřuje poměrně široký okruh lidí, kteří mohli přijít do styku s e-maily, ať už někoho z poslanců, nebo pana premiéra,“ uvedl Chovanec.
Doplnil, že měl možnost elektronickou korespondenci vidět. „Minimálně ta druhá várka, která byla vypuštěna do oběhu přes jeden ze serverů, tak z našeho pohledu jeví znaky manipulace,“ dodal Chovanec. Ministr nechtěl potvrzovat, zda maily předsedovi vlády skutečně patří. „Existuje tady soubor, který má k dispozici policie, která tu věc šetří a z mého pohledu šetří velmi intenzivně,“ zdůraznil Chovanec.
Ministr si myslí, že lidé, kteří za zveřejněním korespondence stojí, chtějí dosáhnout publicity. „Kdyby někdo chtěl být transparentní a odhalit pozadí politiky, tak zveřejní, co má a nebude to dávkovat a nebude to upravovat,“ dodal Chovanec.
Extremistický web podle Chovance spadá do působnosti zákonů USA, které kladou velký důraz na zachování osobních svobod. Zřejmě tak bude složité dostat se k tomu, kdo na server přispívá, nebo web vypnout, i když je jeho obsah závadový.
Policie podle Chovance musí zjistit, komu vlastně web slouží. Podle něj je zajímavé, že se zatím pachatelé zaměřili jen na sociální demokracii, která měla v migrační otázce stejné postoje jako jiné politické strany. „Bude potřeba došetřit, jestli se White Media opravdu dostala k informacím ze schránek těchto lidí, nebo je někdo poskytl a pouze zametá stopy, aby tím zveřejněním odklonil pozornost od sebe samého,“ dodal Chovanec. Policie podle něj pracuje s několika různými verzemi.
Ministr se neobává výhrůžek, ve kterých extremisté hrozili zveřejněním kompletního obsahu údajného e-mailu premiéra. Připomněl, že loni Česko nebo představitelé vlády čelili i jiným výhrůžkám ebolou nebo rozesíláním jedů. V těchto podobných případech prý Česku velmi pomáhají partneři z Izraele nebo americké FBI. „I přes tuto pomoc nejsme schopni najít koncové zdrojové kódy a odhalit ten počítač, buď z nějaké internetové kavárny nebo z obýváků některého bytu a nejsme schopni ty lidi najít, protože internet zajišťuje anonymitu,“ řekl Chovanec.