Praha – Ministerstvo zahraničí začne řešit, kdy by se do Tripolisu mohl vrátit český velvyslanec v Libyi Josef Koutský. Kvůli nepokojům a hrozícímu nebezpečí tam v únoru uzavřel českou diplomatickou misi a odjel do Prahy. Kromě otázky návratu velvyslance se bude česká diplomacie zabývat další strategií působení v Libyi. Diplomaté o tom budou hovořit i příští týden na poradě velvyslanců v pražském ústředí v Černínském paláci.
Česko zvažuje, kdy vrátit do Libye velvyslance
Libyjští povstalci proti režimu Muammara Kaddáfího se dostali do Tripolisu, ale boje stále pokračují. Přechodnou vládu rebelů už některé státy světa uznaly, Česko k nim zatím nepatří. Libyjští diplomaté působící v Praze k tomu českou vládu vyzvali. Česká diplomacie nicméně v úterý uvítala úspěchy libyjských povstalců a vyzvala Kaddáfího k ukončení vojenských operací a k tomu, aby se vzdal funkce. Vyjádřila též naději, že krveprolití v Libyi brzy skončí.
„Česká republika vítá poslední úspěchy povstání libyjského národa a jejich spojenců a vyjadřuje naději, že prolévání krve v Libyi již brzy skončí,“ uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko je podle něj připraveno nabídnout své zkušenosti s přechodem k demokratickému systému vládnutí a rozvíjet vztahy s Přechodnou národní radou Libye.
Do Libye zamíří neziskovky i firmy
Ministerstvo rovněž připravuje projekty transformační spolupráce v Libyi, Tunisku a Egyptě. Výběrové řízení na projekty neziskových společností skončilo ve středu. Česká republika doufá, že nová libyjská vláda zahájí dialog vedoucí k ekonomickým i politickým reformám, ustavení vlády práva a respektu k lidským právům a základním svobodám.
Odpůrci Kaddáfího režimu se v posledních dnech dostali do hlavního města a dobyli jeho pevnost. Nyní znepřátelené strany občanské války bojují ve městě Sabhá i v metropoli Tripolisu. Jiholibyjské město Sabhá je výchozím bodem pro cestu do afrických států a podle některých zdrojů by sem Kaddáfí po pádu pevnosti mohl směřovat.