Praha – Armáda ČR společně s kabinetem Jana Fischera uposlechnou výzvy Organizace spojených národů, aby země již neposílaly na Haiti zdravotnické týmy. Česká vojenská polní nemocnice, která sloužila třeba ve válce v Chorvatsku, uprchlíkům v Albánii, při zemětřesení v Turecku nebo třeba v Afghánistánu, Kuvajtu, Iráku a Pákistánu, tedy zůstává doma. V tuto chvíli jsou na Haiti se svými lazarety Američané, Italové, Japonci nebo Izraelci.
Česká polní nemocnice na Haiti nejede
„Nebyli jsme požádáni, abychom vyslali na Haiti polní nemocnici. Naopak OSN žádala, a to velmi naléhavě, aby byly poskytnuty finanční prostředky,“ uvedl pro ČT ministr obrany Martin Barták. Mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Beneš doplnil, že v tuto chvíli nemá ČR ani přepravní kapacity ani možnost zajistit ostrahu při případné přepravě nemocnice. Česká armáda totiž nemá dostatečně velká dopravní letadla a pronájem obřího komerčního stroje Ruslan z Ruska nebo Ukrajiny vyjde řádově na několik milionů korun.
Mluvčí vlády Roman Prorok:
„Ta okamžitá reakce byla taková, jaká byla v danou chvíli možná.“
Česko na Haiti neposlalo ani své vyprošťovací specialisty, a to přesto, že jak hasiči, tak psovodi byli připraveni. „Reálně Česká republika zareagovala adekvátně, což neznamená, že bychom se neměli poučit a připravit si před nějakým neštěstím nějaký celorepublikový záchranářský tým,“ komentoval pro ČT situaci ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.
Armáda zatím alespoň nabízí mobilní zdravotnický tým tvořený zhruba třiceti pěti specialisty. Ani ten ale nemůže na Haiti odletět ihned, jakmile nás o to mezinárodní společenství požádá. Vojáci totiž potřebují na přepravu zhruba 30 dní.