Praha – Právě dnes se Prahou proženou stovky lidí v maskách lidoopů. Charitativní akce Běh pro gorily má pomoci gorilám žijícím v Africe ve volné přírodě. Start závodu se plánuje na druhou hodinu odpolední a povede z Pražského hradu na Staroměstské náměstí. Všichni závodníci se budou moci dopovat banánovým občerstvením. Akci podporuje pražský magistrát i zoologická zahrada. Získané peníze budou použity na nákup vybavení pro strážce rezervací v pralese a na vzdělávací materiály pro střední Afriku, kde žijí gorily nížinné.
Centrem Prahy se prožene stádo goril
Na akci bude hrát Eddie Stoilow nebo Marek Ztracený
Zájemci se mohou akce zúčastnit za startovné 300 a 500 korun. Na rychlosti dosažení cíle podle pořadatelů nezáleží. Trasa se sice proti loňskému ročníku mírně prodlouží na skoro 5 kilometrů, závodníci ale nemusí vzdálenost absolvovat rychlým během. Po skončení závodů si mohou zúčastnění odpočinout při poslechu kapely Eddie Stoilow nebo zpěváka Marka Ztraceného. Proběhne také slosování o dobrodružství v Africe – výherce pojede na sedmidenní dovolenou do přírodního parku Gonarezhou Transfrontier. Jedná se o park obklopený nedotčenou divokou přírodou na hranicích Mozambiku a Zimbabwe.
Zúčastnění odejdou s maskou a volňásky do zoo
Účastníci akce dostanou ke startovnému i masku a volné vstupenky do zoo. Cílem akce je vybrat především co nejvíce peněz. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka budou získané prostředky použity na nákup fotoaparátů, satelitní techniky i stanů pro strážce pralesa a na výrobu knížek o gorilách. Akce má v Praze podporu mimo jiné díky popularitě pražských goril, mezi nimiž jsou „celebrity“ jako Moja, Kijivu či Richard. Podobné závody pořádají v Londýně, Amsterodamu, Los Angeles či Vancouveru. V Praze se loni vybralo přes 190 tisíc korun.
Situace goril v tropických deštných lesích střední Afriky je velmi vážná a některé poddruhy stojí na samém pokraji vyhubení. Domovem goril nížinných jsou tropické deštné lesy střední Afriky. Těžba dřeva však způsobila, že se kdysi vzdálené a nedostupné oblasti staly přístupné nejen mechanizaci svážející vytěžené dřevo, ale i lovcům a pytlákům. Gorily tak přicházejí nejen o prostředí, ve kterém žijí, ale navíc jsou loveny na maso, anebo hynou v pastech určených pro jiná zvířata. Navíc je nedávno zdecimovala epidemie eboly, krvácivé horečky smrtelné i pro člověka.