Bilance letošní zimní sezony: 14 mrtvých

Praha - Horská služba v zimě zasahovala u 6 512 případů, což je o 279 případů více než loni. Turisté jsou ale ukázněnější, řekl na dnešní tiskové konferenci náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Na horách za uplynulou zimu zemřelo 14 lidí, většina na infarkt či mrtvici, na následky úrazu jen tři.

„Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem 2 491 zraněných osob, následují Jeseníky a Jizerské hory. Na horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků,“ sdělil náčelník HS Krkonoše Adolf Klepš. Nejčastěji se prý zranili Poláci, Němci a Nizozemci. Záchranáři zároveň uvedli, že ve statistikách nevedou, kolik z ošetřených bylo pod vlivem alkoholu. „Zaznamenáváme sice lehké zvýšení počtu zraněných, ale přesto lepší kázeň turistů na horách,“ dodal Brožek. Horská služba si to vysvětluje mimo jiné tím, že v lyžařských areálech visí jejich obrázkové tabule s pravidly chování na sjezdovkách.

I přes veškerou prevenci ale záchranáři ošetřili za zimu 6 484 úrazů, z toho 222 lidí skončilo v bezvědomí. Nejčastěji se zranění stávají na sjezdovkách, při sjezdovém lyžování se zranilo 3 532, na snowboardu pak 1 777 lidí. Mezi nejčastější úrazy patří poranění kloubu, zlomenina nebo zhmoždění. Záchranáři ale apelují na návštěvníky hor, aby na sjezdovkách používali lyžařskou přilbu.

Většinu mrtvých podle Brožka tvoří starší lidé, kteří na lyžích dostali infarkt nebo mozkovou mrtvici. Horská služba v zimě také vyjížděla ke dvěma velkým pátracím akcím v Krkonoších a v Jeseníkách, přičemž v Jeseníkách nalezli pohřešovaného muže už mrtvého. Členové horské služby také několikrát při zásahu využili přenosný defibrilátor.

Horská služba ČR působí v sedmi horských oblastech a v zimní sezoně v ní pracuje více než stovka profesionálních členů a přes 400 dobrovolníků. Ministerstvo pro místní rozvoj přispělo letos na provoz 90 milionů korun.

isifa
Zdroj: ČT24/ISIFA/VLP