Brno – Nejvyšší soud nepřiznal ženě šestimilionové odškodnění za nechtěnou sterilizaci, kterou jí před 30 lety provedli lékaři v nemocnici ve Znojmě. Žena vysoudila omluvu jako morální satisfakci, nárok na náhradu nemajetkové újmy je už ale promlčený. Peněžní odškodnění ženě nepřiznaly ani Krajský soud v Brně a Vrchní soud v Olomouci.
Žena nevysoudila milionové odškodné za nechtěnou sterilizaci
Nejvyšší soud dovolání odmítl bez detailního projednání, protože prý nenastolilo žádnou zásadní právní otázku, která by ještě nebyla vyřešená. „Dovolání žalobkyně není přípustné, neboť závěry vyjádřené v rozhodnutí odvolacího soudu zcela odpovídají judikatuře Nejvyššího soudu,“ stojí v usnesení. Žena podala žalobu až poté, co se česká justice ujednotila na tom, že nárok na peněžní náhradu újmy se promlčuje.
Lékaři podle žaloby provedli sterilizaci v roce 1982 po druhém císařském řezu. Žena však prý neměla o zákroku dost informací – teprve když se později pokoušela znovu otěhotnět, zjistila, že je neplodná. Soudy v Brně a Olomouci proto dospěly k závěru, že lékaři chybovali. Souhlas k zákroku prý žena podepsala až po porodu.
Odškodnění přiznal Evropský soud pro lidská práva
Nechtěnými sterilizacemi žen se v minulosti zabýval ombudsman, soudy všech stupňů i Evropský soud pro lidská práva. Nad sterilizacemi oficiálně vyjádřila politování vláda Jana Fischera. V Česku zákrok nedobrovolně podstoupilo mnoho Romek, byly jich přinejmenším desítky, podle některých odhadů stovky až tisíce.
Evropský soud pro lidská práva se v poslední době zabýval sterilizacemi Romek na Slovensku. Loni přiznal 31 tisíc eur (asi 800 tisíc korun) ženě, která v roce 2000 se zákrokem sice souhlasila, ale podle soudců si nebyla schopná uvědomit jeho důsledky. Letos v červnu a listopadu štrasburský soud rozhodl podobným způsobem ve prospěch dalších Slovenek.