Ostrava - Zvýšení nezaměstnanosti čekají ekonomové v Moravskoslezském kraji. Na už tak dost ekonomicky postižený region má dopadnout vládní úsporný balíček. Od příštího roku se má například zvednout DPH, čeká se další vlna zdražení.
Vládní škrty dopadnou i na firmy v regionu
Stavební firmy citelně zasáhla ekonomická recese v posledních letech. Řada malých firem se potýkala s nedostatkem a zkrachovala. A problémy pocítily i ty velké. Úsporná opatření, na kterých se vládní trojkoalice dohodla ve středu, podle odborníků situaci nepomůže. „Zřejmě nastane tlak na zvyšování mezd, protože některé změny v DPH mohou postihnout koncové spotřebitele,“ říká ředitel společnosti Stamont pozemní stavitelství Karel Menšík. A právě koncoví spotřebitelé pocítí vládní škrty nejvíce. Kromě zdražení DPH se do cen spotřebního zboží a služeb promítnou i zvýšené náklady podnikatelů, kteří přišli o některé slevy na daních nebo budou reagovat na stále rostoucí ceny paliv. Podle ekonomů bude ale Moravskoslezský kraj trpět balíčky více než jiné regiony.
„Spotřebitelé budou odjíždět nakupovat v tomto regionu do příhraničí, takže firmy budou přicházet o své zákazníky, to se týká maloobchodníků, provozovatelů čerpacích stanic, stavebních firem,“ uvádí příklady ekonom Daniel Stavárek.
Přímého dopadu vládního úsporného balíčku na velké průmyslové firmy v regionu se ekonomové nebojí, očekávají spíše tlak odborů na zvyšování mezd. „Oni jim samozřejmě částečně vyhoví, ale budou to kompenzovat propouštěním. Čili velké podniky jsou natolik silné, aby se s těmito vládními balíčky vyrovnaly, na ně to příliš nedopadne,“ myslí si Stavárek. „Může dojít ke snížení konečné spotřeby v české ekonomice, ale do jaké míry nás to ovlivní, to je zatím těžké říct,“ uvedla mluvčí ArcellorMittal Ostrava Barbora Černá-Dvořáková. Vláda už opatření ve středu schválila, některá z nich začnou platit, pokud projdou schvalovacím procesem v parlamentu, už příští rok, další v roce 2014.