Teroristické útoky v New Yorku z 11. září 2001 změnily nejen Spojené státy, ale i celý svět. Česká televize připravila k 10. výročí na zpravodajské ČT24 speciál, který tragické události připomněl. Na webu ČT24 pak mohli diváci sledovat přímý přenos pietní akce za oběti útoků ze Spojených států.
Útoky 9/11 změnily svět, speciál ČT24 připomněl jak
Speciál ČT24 přinesl živě přenos ze vzpomínkové akce na Ground Zero v New Yorku, kde se četla jména obětí teroristických útoků. Čtyřikrát tento akt přerušila minutou ticha. Stalo se tak přesně v okamžiku, kdy před deseti lety jednotlivá letadla zasáhla svůj cíl. Komponovaný pořad ČT24 nabídnl divákům také živé vstupy a reportáže zpravodaje ČT v USA Michala Kubala, příspěvky zahraniční redakce ČT a vzpomínky těch, kteří pobývali v inkriminovaných okamžicích přímo v New Yorku. Nechyběly ani analýzy historiků, politologů a ekonomů.
ČT24 se rovněž zaměřila na mezinárodní dění uplynulých deseti let a pokusila se odpovědět na otázky, které události z 11. září 2001 a jejich reflexe vyvolaly. Hosté speciálu se mimo jiné zamysleli nad tím, jak se po útocích změnily Spojené státy a celý svět. Ve vysílání se objevil i stoupenec alternativních pohledů na viníky útoků, které bývají souhrnně označovány jako konspirační teorie.
Speciál ČT24 moderoval David Borek. Mezi hosty se objevil tehdejší zpravodajka ČT v USA Petra Flanderková, autor knihy Věže-příběh 11. září a zároveň i přímý účastník teroristického útoku i záchranných prací v New Yorku Jiří Boudník, amerikanista Jakub Lepš, odborníci na mezinárodní terorismus Radana Makariusová a Ondřej Ditrych, bezpečnostní expert Marian Brzybohatý, političtí geografové Michal Romancov a Bořivoj Hnízdo, bývalý náčelník generálního štábu AČR Jiří Šedivý a další hosté.
A co se vlastně tehdy stalo
Američané se 11. září 2001 probudili do obyčejného dne. Z běžného ranního shonu je však vyrušily události, které změnily nejen Spojené státy, ale i celý svět. Arabští teroristé unesli čtyři dopravní letadla, která použili k teroristickým útokům. Dvě z nich narazila do Světového obchodního centra, které se následně zřítilo, jedno do budovy Pentagonu a poslední stroj se zřítil v Pensylvánii. Nicméně dodnes se objevují stále nové spekulace, podle nichž za atentáty stála například i tehdejší Bushova administrativa.
V 8:46 (14:46 SELČ) narazil letoun Boeing 767 společnosti American Airlines s 92 lidmi na palubě do severní věže Světového obchodního centra (WTC). Mezi cestujícími bylo pět únosců, při nárazu do WTC letoun pilotoval Egypťan Muhammad Atta. Než se stačil New York vzpamatovat z otřesné podívané, zamířil o čtvrt hodiny později tentýž typ letounu s 65 lidmi na palubě do jižní věže obchodního centra.
Zatímco všichni sledovali newyorskou apokalypsu, stovka cestujících na palubě dalších dvou letadel prožívala naprosté peklo. Již věděli, že jejich letadla unesli teroristé a že pravděpodobně nedoletí tam, kam směřovali. Třetí Boeing 757 skončil v 9:43 místního času v budově Pentagonu ve Washingtonu a poslední čtvrtý letoun se v 10:10 místního času po souboji mezi teroristy a pasažéry o ovládnutí letadla zřítil v neobydlené západní části státu Pensylvánie jihovýchodně od Pittsburghu. Letadlo letělo na Washington a spekuluje se, že mělo za cíl zasáhnout Bílý dům nebo americký Kapitol.
Teroristické útoky si vyžádaly 2977 obětí. V letadlech při čtyřech koordinovaných atentátech zahynulo celkem 246 cestujících společně s 19 únosci. U WTC našlo smrt 2606 osob. U budovy Pentagonu zemřelo 189 lidí, včetně cestujících v letadle. Havárie Boeingu 757 v Pensylvánii si vyžádala životy jen 40 cestujících na palubě letadla.
Kromě severní a jižní věže WTC bylo vážně poškozeno nebo úplně zničeno 50 dalších domů v jižní části newyorského Manhattanu. Během odklízecích prací bylo z „Ground Zero“ odvezeno na 1,8 milionu tun trosek. K útokům se přihlásil Usáma bin Ládin a al-Káida. Prokazatelně je provedlo 19 teroristů arabského původu, z nich 15 bylo občany Saúdské Arábie. Všichni zahynuli spolu s oběťmi.