Břeclav – V břeclavské synagoze jsou do 27. března k vidění akvarely malíře Karla Božka. Ožívají v nich svobodná děvčata a šohajové ve slavnostních krojích, stařečkové ve starodávných holinách a kožuchách. V průzračných barvách, na prosvítajícím podkladě s lehkými a přitom výraznými a jasnými barvami připomínají rychle se měnící autentický svět lidového prostředí. Výstava nazvaná Mizející stará Břeclav je prodchnutá autorovou celoživotní láskou k místnímu folkloru. „Ve svých akvarelech zachytil mizející svět lidového kroje,“ vysvětluje kurátorka výstavy Alena Káňová.
Stará Břeclav ještě zcela nezmizela
Technikou akvarelu dokázal břeclavský malíř Karel Božek vdechnout figurám život, postavy zachycoval v jejich přirozeném postoji. Jeho malby s dokonale propracovanými detaily střihů, tvarů, jednotlivých doplňků krojových součástí jsou dnes proto důležitým zdrojem pro etnografy. Akvarely zavádějí do zaniklých zákoutí a na louky kolem Dyje, nabízejí tak pohledy na starou Břeclav.
Karel Božek se narodil v roce 1905 v Boskovicích. Po absolvování čtyřletého Státního českého ústavu učitelského a vojenské prezenční služby v roce 1927 přichází na Podluží. Zde až do své smrti v lednu 1962 působil jako učitel na školách v Hruškách, Charvátské Nové Vsi, Lanžhotě a především ve Staré Břeclavi, kde se roku 1930 oženil s Anežkou Kobzíkovou. Přiženění do známé starobřeclavské rodiny prohloubilo jeho zájem o reálné zachycení rychle se měnícího a postupně mizejícího autentického světa lidového prostředí.
Na Božkových akvarelech je věrně vypodobena i barevnost a struktura látky, zejména u sukna a hedvábí. Nejvíce ale návštěvníka upoutá autorova dovednost vdechnout figurám život a zachytit všechna ta děvčata, šohaje, strýčky a stařečky v jejich přirozeném postoji.
Karel Božek se věnoval svému nejoblíbenějšímu koníčku – malování – až do své předčasné smrti. Jeho podlomené zdraví bylo důsledkem dlouhodobého věznění v koncentračních táborech Mauthausen a Gusen, kam byl odsouzen za protinacistickou odbojovou činnost v době druhé světové války.