Podvodníci nadhodnocovali zboží, chtěli po státu 20 milionů

Ostrava - Moravskoslezská policie odhalila skupinu podvodníků s daní z přidané hodnoty. Podnikatelé z Brněnska uměle nadhodili téměř bezcenné zboží vyvážené do Afriky. Po státu pak chtěli vrátit DPH v celkové hodnotě 20 milionů Kč. Několik milionů skutečně vyplaceno dostali. Kriminalisté během rozsáhlého zátahu zatkli čtyři lidi, které obvinili z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Dva muži skončili ve vazbě. Jedním z nich je mozek celé skupiny - devětatřicetiletý muž. Pokud se dostanou před soud, ve vězení mohou strávit deset let. Kriminalisté zatím odhalili jen část nelegálních obchodů podezřelé skupiny. Předpokládají, že celková škoda se minimálně zdvojnásobí. Očekávají také, že padnou další obvinění.

Čtveřice nezákonné machinace od roku 2009 nejprve prováděla se spodním prádlem čínské výroby. Později přešli na trubkové spony, jejichž výrobní hodnota nepřesahuje tři koruny. Ty postupně prodávali v řetězci firem až nakonec jejich cenu dostali na 1 200 korun. Pak zboží prodali do Afriky neexistující společnosti. U finančního úřadu nakonec požádali o vrácení devatenáctiprocentní DPH.

Jednomu takovému obchodu policie zabránila. I v tomto případě šlo o trubkové spony. Zboží na dvou paletách, víc než 60.000 kusů, mělo skutečnou hodnotu okolo milionu korun. Přeprodáváním a navyšováním ceny ale podvodníci dosáhli fiktivní sumy 75 milionů korun. Z této částky pak po příslušném finančním úřadu požadovali vrácení daně. Pokud by uspěli, stát by připravili o víc než 14 milionů korun.

Skupina měla vymyšlený důmyslný systém

Policisty na stopu skupiny přivedli pracovníci ostravského finančního úřadu. Některé transakce se jim zdály podezřelé, a proto podali trestní oznámení. V té době už o legálnosti obchodů měli pochybnosti i celníci, kteří povolovali vývoz zboží do Afriky.

Policisté zatím nechtějí říct, kde levné spodní prádlo a spony nyní jsou. Část nákladu ale skončil v některé z arabsky hovořící africké zemi. „Jejich aktivity se výrazně projevily do statistik vývozu z Česka do této země. Oproti minulým letům vzrostl až o 50 procent,“ uvedl kriminalista Valdemar Urba. Policejní vyšetřování bylo komplikované a podle kriminalistů se skupina zdokonalovala. „Trestnou činnost se snažili různě krýt. Firmy z celého transakčního řetězce byly posety na území celé republiky. Každá spadala pod jiný finanční úřad. Přestože vyváželi stejné zboží a deklarovali odpočet daně, pracovníci jednotlivých finančních úřadů neměli o rozsáhlosti trestné činnosti zpočátku ani ponětí,“ doplnila mluvčí moravskoslezské policie Soňa Bradáčová.

Vydáno pod