Moskva - Smlouva o nešíření jaderných zbraní měla za cíl zabránit rozšiřování těchto zbraní do států, které je v té době nevlastnily. Dohoda byla podepsána 1. července 1968 současně v Moskvě, Washingtonu a v Londýně. K signatářům se hned první den připojilo 58 zemí. Nyní je pod smlouvou podepsáno 189 zemí.
Podepsána Smlouva o nešíření jaderných zbraní
Úmluva přiřkla oficiální status jaderných mocností státům, které provedly pokusný jaderný výbuch před 1. lednem 1967. Řadí se mezi ně Spojené státy americké, Sovětský svaz, Čína, Francie a Velká Británie.
O pět let dříve byla přijata první mezinárodní smlouva o omezení jaderného zbrojení, kterou podepsal Sovětský svaz, Spojené státy americké a Velká Británie v srpnu 1963. Takzvaná Moskevská smlouva zakazovala jaderné pokusy v ovzduší, ve vesmíru a pod vodou.
S uvolňováním mezinárodního napětí vyhlásily v roce 1992 jaderné mocnosti na pokusy moratorium, které však bylo mnohokrát porušeno. V září 1996 přijalo Valné shromáždění OSN Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek, kterou podepsalo 71 států, mezi nimi pět hlavních jaderných mocností. Nyní jsou pod ní podpisy 178 států.