Ostrava - Jak to vypadá na Haiti rok po zemětřesení, natáčeli dokumentaristé Televizního studia Ostrava. Zaměřili se na životy tamních obyvatel a jejich smutné osudy. Dva dokumenty o zbídačelé a zkorumpované zemi a každodenním boji obyvatel o přežití odvysílá Česká televize letos na podzim.
Ostravské studio ČT natáčelo na Haiti dva dokumenty
Osmdesát procent obyvatel pod hranicí chudoby. AIDS, cholera, tyfus, hurikány a zemětřesení. Pitná voda za cenu zlata. Tak si Haiti nejspíše vybaví každý člověk, který aspoň trochu sleduje aktuální dění. Ironické je, že takovou bídu zažívají lidé, kteří žijí uprostřed karibského ráje. Obyvatelé Haiti jsou se svým osudem jakoby smíření. A není divu. Haiti má na svém seznamu už bezpočet katastrof. Ta největší přinesla přes sto padesát tisíc obětí. 12. ledna 2010 jen ve škole v hlavním městě Port-au-Prince zemřelo při zemětřesení více než 600 žáků. Tam vám lidé řeknou, že pod sutinami nepochybně ještě leží mrtví, které už nikdy nikdo nevyhrabe.
Na smutnou událost vzpomíná i dvanáctiletý Evans. „Náš dům se celý zbortil, všude byla panika a pak přišel otec a řekl mi, že maminka je mrtvá.“ Jen kvůli infikované vodě a nemocem umírají denně na Haiti desítky lidí. Možná proto jsou Haiťané lidmi, kteří nemyslí na zítřek. Peníze v jejich rukách se rychle rozutečou a jsou na tom jako předtím. „Chcete-li pomoct Haiťanovi, nedávejte mu rybu, ale kupte mu prut a naučte ho lovit ryby,“ říká v chystaném dokumentu místní farář Rodolpho Baltazar.
„To je asi ten základní princip, to, co má smysl, protože Haiti je v tak špatné situaci a potýká se s tak velkými problémy, že malá země jako Česko má jinak mizivou šanci, že by něco změnila,“ myslí si i šéfdramaturgyně Centra publicistiky a dokumentu ČT Lenka Poláková, která měla možnost život na Haiti v průběhu natáčení poznat blíže. Diváci se mohou těšit na dva dokumenty, které ostravský štáb z natočeného materiálu připravuje - a to už letos na podzim.