Hlučínský záchranný prapor přejde pod hasiče

Hlučín - Vojáci z hlučínského záchranného praporu přejdou k hasičům. Schválila to vláda v rámci transformace armády. Přestože ministerstvo obrany tvrdí, že útvar přejde i se zaměstnanci, technikou a majetkem a zachová si tak své poslání, hejtman kraje i starostové jsou z přesunu rozpačití.

Pomoc při povodních, průmyslových haváriích nebo při vážných dopravních nehodách – to má na starosti hlučínský záchranný prapor. Od 1. ledna roku 2009 tento útvar, dosud spravovaný ministerstvem obrany, přejde pod ministerstvo vnitra. Starosta Hlučína David Maňas je zatím mírně zatrpklý: „Převedení je v této chvíli záhadou, je to plné otazníků.“ Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek však v ničem nevidí problém: „Záchranný prapor bude převeden pod hasiče včetně peněz, personálu, techniky a budov a bude na hasičském záchranném sboru, jestli a do jaké míry nastanou v praporu nějaké změny.“

Právě těchto možných změn se však odpůrci přesunu obávají. Mají strach, že o záchranný útvar v jeho dnešní podobě přijdou. „Doufám, že bude stabilizovaný a ne jen na rok či dva, ale že ta jednotka zůstane,“ podotýká starosta Maňas a dodává: „Jsme tady blízko Ostravy, kde může kdykoliv vzniknout ekologická katastrofa.“

Ministerstvo obrany přesun zdůvodňuje snahou ušetřit, podobné útvary totiž považuje za příliš drahé. Hlučínský záchranný prapor vznikl v roce 2004 a slouží v něm asi dvě stovky profesionálních vojáků. Ti by se teď měli změnit v hasiče. „Pokud by prapor přešel pod nás, potom bychom jednali se všemi jednotlivě, zda chtějí přejít k hasičům nebo si budou hledat místo u armády u jiných útvarů,“ říká Zdeněk Nytra, ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Podobný osud čeká i další záchranné prapory, kterých je v Česku celkem šest. Ministerstvo obrany chce v nynější podobě zachovat jen dva: v Rakovníku a v Olomouci.

Načítání...