Plzeň - Patřila k nepřehlédnutelným postavám a osobnostem mezi českými komediálními herečkami. Její zjev a herecký projev ji předurčil pro role komediální, ale během svého tvůrčího života dokázala, že má bohatší rejstřík. Nezdolná optimistka Helena Růžičková, jež i přes svůj boj s rakovinou rozdávala druhým smích a povzbuzení, podlehla těžké nemoci v plzeňské nemocnici ve věku 67 let.
Helena Růžičková podlehla rakovině. Bylo jí 67 let.
Do srdcí filmových diváků se Helena Růžičková zapsala především jako Heduš Homolková či matka Škopková. Právě role nezapomenutelné Heduš z Papouškovy trilogie o rodině Homolkových Helenu Růžičkovou filmově i divácky proslavila. „Homolkovi“ z přelomu 60. a 70. let mají divákům stále co říci.
Rozdávat smích bylo podle Heleny Růžičkové tou nejkrásnější prací, kterou znala. A smích rozdávala ve filmech měrou vrchovatou, natočila jich přes dvě stě. Krásnou roli měla ve filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci z roku 1968. Mezi její populární komedie patří Pane, vy jste vdova!, Příště budeme chytřejší, staroušku! či Trhala fialky dynamitem. Svéráznou družstevnicí Škopkovou z filmu Slunce, seno, jahody, prvního dílu trilogie režiséra Zdeňka Trošky, si opět dobyla přízeň diváků.
Díky režiséru Troškovi se Růžičková stala i čarodějnicí v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Začarovala si i v pokračování jeho úspěšné filmové pohádky Z pekla štěstí. Troška ji také obsadil do pokračování bláznivé komedie Kameňák.
Dramatické role se Růžičková dočkala v televizním seriálu Karla Kachyni Vlak dětství a naděje. Zahrála si i v televizní adaptaci knihy Evy Kantůrkové Přítelkyně z domu smutku.
Herečka je také autorkou nebo spoluautorkou několika knih. Populárními se staly její herecké paměti A tak jsem šla životem, kniha Kuchařkou proti své vůli či cestopis s cizokrajnými recepty Helena na cestách aneb Thajský sen. O svém boji s rakovinou vydala trilogii Deník mezi životem a smrtí, které se prodalo několik desítek tisíc výtisků.