Frýdlant nad Ostravicí – Tým pěti historiků vydal 700stránkové podrobné Dějiny Frýdlantu nad Ostravicí, Lubna a Nové Vsi. Kniha vznikala dva roky a její vydání stálo půl milionu korun. První zmínky o obci sahají do doby panování Přemysla Otakara II. O sepsání dějin města požádali samotní občané.
Frýdlant nad Ostravicí má knižní vydání svých dějin
Brána Beskyd, jak je někdy Frýdlant nad Ostravicí nazýván, vznikla pod horou Ondřejníkem kolem řeky Ostravice. Podle starosty Jiřího Mořkovského pochází název města s největší pravděpodobností z němčiny a vykládá se jako svobodná země. V Evropě má nebo mělo stejný název dalších sedm měst. Frýdlanty tak najdeme kromě Čech i v Německu, Polsku a Rusku.
Dvě třetiny z tisíce výtisků už jsou rozebrané
V rozsáhlé publikaci nechybí příběh řemeslné a tovární výroby. Vznik místních železáren nebo slavná tradice výroby smaltu a kamen. Vzpomínka je věnovaná i čestným občanům Frýdlantu, jako jsou prezidenti T. G. Masaryk a Edvard Beneš, básník Petr Bezruč, malíř Ferdyš Duša nebo vlastenec, ředitel místní obecné školy a říšský poslanec Josef Mnohoslav Kadlčík. Jeho polemika, kterou vedl s Jaroslavem Haškem o názvu stehlíka, se dostala i do Osudů dobrého vojáka Švejka.
Podle vedoucí odboru školství a kultury Ivy Lichnové je o knihu, která vyšla v nákladu tisíc kusů, velký zájem. Od srpna, kdy byly k dispozici první výtisky, už se prodaly dvě třetiny publikací.