Dobrovolní hasiči získali statisícové dotace na vybavení

Jižní Morava – Jeden milion korun si mezi sebe rozdělí dobrovolní hasiči z Jihomoravského kraje. Vedení kraje rozhodlo, kdo dostane dotace z ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičů. Například ve Slupi sto tisíc korun použijí na nákup vysílačky, zásahového oblečení a hadic. Dalších 28 milionů korun bude v dubnu ze svého rozpočtu rozdělovat také vedení kraje.

„V obci máme 18 hasičů, ale bohužel jsme pro všechny neměli oblečení. Když vyjížděli k zásahu, museli si třeba kalhoty od někoho půjčit. To se teď konečně změní,“ popsal provizorium velitel dobrovolných hasičů ve Slupi Antonín Hrbáček.

Další velkým výdajem bude nákup hadic a digitální vysílačky, pomocí níž hasiči koordinují zásah u požáru. „Teď máme jen dvě analogové vysílačky, ale na ty byl občas problém chytit signál z vysílaček profesionálních hasičů z Brna,“ dodal Hrbáček. Slupští hasiči ročně zasahují u 40 zásahů, ve svém obvodě mají celkem 29 obcí.

Jaké oblečení potřebuje hasič a kolik stojí? Prozradí Antonín Hrbáček (zdroj: ČT24)

Mimořádná dotace, o kterou se podělilo deset obcí, potěšila také vedení obce. „Sto tisíc korun, to je dvakrát víc, než z našeho rozpočtu uvolňujeme hasičům my. Hodně jim to pomůže, každá koruna se dnes hodí,“ popsal místostarosta Slupi Martin Feranec.

Kdo dotaci získal?

Drnholec, Kyjov, Lednice, Strážnice, Velká nad Veličkou, Velké Opatovice, Velké Pavlovice, Ždánice, Zastávka u Brna a Slup.

Ministerstvo vnitra a Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru poskytly jižní Moravě prostředky přesahující tři miliony. Jeden milion jde na neinvestiční dotace, zbylá částka pokryje náklady na výjezdy dobrovolných hasičů mimo územní obvod, na vzdělávání hasičů a na věcné vybavení.

Další dotace schválí kraj na konci dubna

Dalších 28 milionů se bude z krajského rozpočtu rozdělovat 19. dubna. „Od roku 2009 každoročně podporujeme dobrovolné hasiče na jižní Moravě takovém rozsahu, nejvyšším proti ostatním regionům republiky. Rozhodně si to zaslouží, sami dobrovolně nasazují své životy v boji s ohněm, velkou vodou i jinými mimořádnými událostmi,“ uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD).