Deník Anny Frankové - symbol tragického osudu Židů

Amsterodam - Její deník se stal jedním ze symbolů tragického osudu milionů lidí židovského původu, pronásledovaných a zavražděných nacisty za druhé světové války. Židovská dívka původem z Německa Anne Franková jej začala psát ve třinácti letech v úkrytu. Pak byl úkryt prozrazen a posléze bezmála šestnáctiletá začínající spisovatelka zahynula v březnu 1945 v koncentračním táboře. Deník byl pro Anne niterným důvěrníkem jejího dospívání, strachu a plíživých nenávistí ovládajících dny v uzavřeném prostoru. Kniha vyšla poprvé v roce 1947 a stala se literární událostí. Byla přeložena do více než pětapadesáti jazyků. Oceňován je literární talent mladičké dívky a její výstižné vykreslení nelidskosti holokaustu. Deník se stal inspirací pro mnoho dalších lidí. Například pozdější jihoafrický prezident Nelson Mandela z deníku čerpal při svém dlouholetém věznění sílu žít dál, Václav Havel řekl v roce 1994, že „odkaz Anne Frankové je stále živý“.

Skrývala se v domě se svými rodiči a sestrou

Anna Franková se s rodiči a sestrou během války skrývala v domě na amsterodamské ulici Prinsengracht. „Zaměstnanci otce Anny Frankové jim pomáhali se ukrývat. Jedná se o deník, který zachycuje dospívání mladé dívky. Deník není ani tak židovský, spíše ukazuje celkové utrpení druhé světové války,“ podotkl Michal Frankl, vedoucí oddělení pro dějiny Šoa z Židovského muzea v Praze. V roce 1944 byl jejich úkryt prozrazen a všichni byli posláni do koncentráků. Anna zemřela v roce 1945 na tyfus v Bergen-Belsenu. Její deníky v bytě objevila jedna přítelkyně její rodiny. V muzeu byl dosud vystavován jen jeden z jejích tří deníků. Teď bude pro všechny tři a pro další písemnou pozůstalost zvlášť upraven jeden sál muzea. Dům Frankové navštíví ročně kolem 800 000 lidí.

Video Rozhovor s Michalem Franklem
video

Rozhovor s Michalem Franklem

Rozhovor s Michalem Franklem

St 6_12.6.2009

Reportáž Jany Kabátové

Autenticita Deníku Anny Frankové je někdy zpochybňována některými popírači holokaustu. Například britský historik David Irving označil deník v sedmdesátých letech za podvrh vyrobený až dodatečně, po válce, Anniným otcem. Expertíza ale pravost deníku potvrdila. Existuje i několik následovnic Anne Frankové. Například v roce 2006 vyšel Deník české dívky Věry Kohnové, jež je někdy představována jako „česká Anne Franková“. Tehdy dvanáctiletá židovská dívka z Plzně si psala deník od prázdnin 1941 do ledna 1942 - do odjezdu transportu plzeňských Židů do Terezína a poté do tábora v polském městě Izbica, z něhož se nikdo z rodiny nevrátil.