Rekordní investice v Česku: Automobilka Hyundai v Nošovicích

Nošovice – Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor Company si pro vybudování svého prvního evropského závodu vybrala Nošovice na Frýdecko-Místecku. Měl zde být vyráběn model Hyundai i30. Jeho první exeplmář z montážní linky severočeské továrny sjel 3. listopadu 2008. Oficiální spuštění sériové výroby v závodě na severu Moravy následovalo o sedm dní později. Do stavby společnost investovala jednu miliardu eur (zhruba 25 miliard Kč) a jednalo se dosud o největší investici na zelené louce v Česku.

Záměr vybudovat továrnu v Česku oznámil jihokorejský investor v roce 2005. Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) byla založena v červenci 2006 a téhož roku v listopadu začala poblíž Nošovic na ploše o rozloze 200 hektarů skrývka ornice. Stavět se začalo v dubnu 2007.

Těžké začátky

Příprava výstavby továrny se přitom neobešla bez potíží. Část vlastníků pozemků, mezi nimi nošovické zemědělské družstvo, odmítala pozemky prodat, lidé se také obávali nadměrného stavebního ruchu. Těžké začátky při zrodu závodu ale pomohl překonat čas i vyplacené finanční kompenzace, které obec i rodiny inkasovaly od kraje.

Nošovický Hyundai dokázal zvládnout i celosvětovou ekonomickou recesi, která postihla především automobilový průmysl. Během prvních 11 měsíců svého provozu vyrobila továrna 80 000 automobilů a jeho současná výrobní kapacita je 200 tisíc vozů. V továrně zatím našlo práci asi 2000 lidí, dalších 4000 pracovních míst vzniklo u dodavatelských firem.

Hyundai i30
Hyundai i30