Brno - Patří už k pomyslné předvánoční tradici Muzea města Brna, že v polovině listopadu otevře vždy výstavu věnovanou dětskému divákovi. A tyto rodinné výstavní projekty, které trvají tři měsíce a protínají se s dobou myslící zvláště na děti, jsou správnou dramaturgickou linkou. Svědčí o tom mimořádně velké návštěvnosti, které zaznamenali na brněnském hradě třeba v souvislosti s představováním slavných pohádkových postaviček jako Krteček nebo Maxipes Fík či Mach se Šebestovou.
Kuky se vrátil s plnou parádou na Špilberk
Letošní jubilejní výstava je ovšem tak trochu výjimkou. Desátým ve vzpomínané výstavní řadě se totiž stal projekt Kuky se vrací…na Špilberk. A jak název napovídá, jde o společné dílo filmového režiséra Jana Svěráka a brněnského výtvarníka Jakuba Dvorského. Oba pánové jsou tvůrci filmu Kuky se vrací, ve kterém netradičně zkombinovali hraný a animovaný příběh plný fantazie, akčních scén a vtipných dialogů. Premiéra snímku, k němuž Svěrák psal scénář a jehož výtvarnou stránku vymyslel Dvorský, se odehrála loni v květnu. Že se film povedl, dokládá tři sta padesát tisíc spokojených diváků. A navrch můžeme přidat prestižní ceny Český lev 2010 hned ve třech kategoriích (střih, zvuk, nejlepší hudba) a Křišťálový globus z Karlovarského filmového festivalu. A Česká televize pohádkový příběh zařadí o vánočním čase navrch do vysílání.
Právě zmíněná divácká masa a popularita, kterou si film získal, může být příslibem, že se také výstava stane vyhledávanou. Bude ovšem dobré upozornit, že na Špilberku neotevřeli toliko výstavu o filmu. I když právě originály filmových loutek a působivé filmové dekorace v podobě velký vypouklých ovoidů, do kterých se návštěvníci průzory dívají na své hrdiny, patří k nejatraktivnějším oddílům expozice otevřené do konce ledna roku 2012. Tady nenajdete klasické odosobněné vitríny s exponáty za sklem. Právě lákavá blízkost, která se malým změní až k dobrodružnému okukování růžového plyšového hrdiny a jeho filmových souputníku jako byli kapitán von Hergot, Anuška, Plazivec, Dubánek, Vodák, Pytlík, Mechomir či Bublina , bude patřit jistě k největším zážitkům z výstavy. Vedle toho zajímavě nakouknou malí i velcí vlastně do zákulisí příprav nezvyklého snímku.
- Výstava Kuky se vrací zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3017/301612.jpg
- Jan Svěrák a Kuky zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1779/177850.jpg
- Kuky se vrací zdroj: Biograf Jan Svěrák http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1641/164087.jpg
Druhý oddíl výstavy dobu se věnuje Dvorského kresleným návrhům k počítačovým hrám a prezentaci studia Amanita Design, které vzniklo v roce 2003 a z jehož produkce se světově úspěšnou stala logická hra Machinarium. Zájemci si na třech iPadech mohou některé počítačové hry přímo na výstavě zahrát. A Dvorský brněnským návštěvníkům jako vůbec první zájemcům zprostředkoval herní ukázky z připravované hry Botanicula. A jako epilog výstavy čeká na všechny simulovaná projížďka v Hergotmobilu. Malí si v dětské dílně mohou namalovat svůj vlastní nápad na počítačovou hru.
Celý projekt Kuky se vrací…na Špilberk je příkladem atraktivní rodinné podívané, při které lze zažít spoustu dobrodružství. V zajímavé instalaci lze ocenit třeba už jenom vstupní část, která příchozí vrhne na obrovskou skládku plnou současných odpadků. Až teprve přes ni se lze dostat do mikrosvěta plného přírodnin a svérázných loutek. Brněnský hrad bude poslední, pátou štací této zajímavé podívané z mechu, jeleních kůží, nejrůznějšího paroží a větví. Další štaci by tento organický materiál už nevydržel. I to je možná pobídkou k návštěvě Špilberku…