Velké Karlovice - Valaši soutěžili o nejlepší frgál, koláč typický pro východomoravský region. Porota vybírala z osmdesáti tří koláčů s nejrůznějšími náplněmi, které napekly profesionální i amatérské pekařky. Valašský frgál je regionální specialitou. Velmi pravděpodobně už brzy bude používat ochranu Evropské unie – stejně jako pardubický perník nebo olomoucké tvarůžky.
Na Valašsku vybírali nejlepší frgál
Valašské hospodyňky pečou frgály od počátku 18. století. Stejně dlouho taky pro sladkou pochoutku platí neměnná pravidla. „Správný frgál musí mít v průměru třicet centimetrů, musí mít tenký spodek a silnou potěrku,“ popsal ideální výrobek předseda hodnotitelské poroty Ladislav Frgál. „U nás má těsto přibližně osmnáct materiálových složek, a pokud nedodržíte poměr tuků v těstě, tak nerozválíte nádhernou placku,“ dodala pekařka z Velkých Karlovic Jana Kasalová.
Dietní odpoledne dnes porotci na gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích rozhodně neměli. Právě tam dnes totiž vybírali letošní nejlepší frgál. Nejčastěji se o prestižní titul ucházel koláč hruškový, časté jsou ale i náplně z ořechů, máku nebo tvarohu. Hrušková náplň nakonec zdobila i nejlepší frgál, který upekla amatérská pekařka z valašského Halenkova.
Frgál teď touží po vítězství ještě podstatnějším. V Bruselu se chýlí ke konci rozhodování o přidělení regionální ochrany pro tradiční valašskou pochutinu. Pověst místních pekařek prý poškozují napodobeniny, které nerespektují tradiční recepturu. „Když si koupíte takový koláč v obchodě, má trvanlivost třeba deset dnů. Frgál tak nikdy nebude takový, jako když ho doma napečete a zrovna se jí,“ stěžovala si soutěžící Zuzana Vašutová. Bruselští úředníci vynesou verdikt nad valašským koláčem ještě do konce letošního roku.
Karlovský gastrofestival
Čtvrtý ročník svátku dobrého jídla a pití měl opět za cíl propagovat a popularizovat regionální producenty a valašskou kuchyni, k níž neodmyslitelně patří například kyselice, halušky, frgál nebo slivovice. Zároveň ale každý ročník zpestří prezentace gastronomie některé z evropských zemí. Letos tak návštěvníci blíže poznali maďarskou kuchyni. Za nabízené pokrmy i produkty v hospodách a na farmářském trhu se platí výhradně jednotným platidlem – valašským gastrošem, který lze získat ve směnárnách za kurz 1:25 českých korun.
Tradiční a velmi oblíbenou součástí Karlovského gastrofestivalu je soutěž o nejlepší valašský frgál. Loni se uskutečnil jubilejní 10. ročník.