„Dětem čteme s manželem, jeden čte a druhý poslouchá,“ říká Ester Janečková

Praha – Ester Janečková, známá z pořadů České televize Pošta pro tebe nebo Sama doma, má s manželem chirurgem Zdeňkem Janečkem tři děti. Zatímco dospívající synové Krištof s Cyrilem si dnes už čtou sami, pro nejmenší dvouletou Sáru je předčítání rodičů každodenním rituálem, při kterém se sejde celá rodina. A zatímco malá Sára zatím miluje pohádky o Krtečkovi nebo kocourovi Modroočkovi, její babička se přiznala, že své dceři četla také básně, třeba od Františka Halase nebo Jaroslava Seiferta.

Co čtete nejčastěji své dvouleté dceři? Sáhnete i po knížce, kterou sama znáte dobře z vašeho dětství?

Sára miluje především Krtka a jiná leporela - Palečka, Veselou mašinku, atd. Vydrží už ale i trošku delší příběhy, třeba knížku, kterou jsem měla i já velmi ráda - Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře, ta je naše oblíbená. Nebo i medvídka Larse čteme, viď Sari?

Čtete svým dětem často? A jste to spíš vy nebo manžel?

Čítáváme pravidelně před spaním, nejen před tím nočním, ale i v průběhu dne. Je to takový rituál. Sára má nejraději, když se u ní sejdeme oba s manželem, jeden čte a druhý musí poslouchat. Stejně jsme to dělávali i s našimi kluky, když byli malí. Dokonce když manžel sloužil v nemocnici jako doktor a měl výhodný tarif na mobilu, tak když měl chvíli volno, předčítal klukům na hlasitý odposlech i do telefonu. Velmi si tehdy oblíbili dobrodružné knížky Arthura Ransomeho Boj o ostrov nebo Trosečníky z Vlaštovky. To jim četl jako seriál na pokračování.

Ester Janečková s dcerou Sárou
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Langer

Jsou vaše děti vděčnými posluchači?

Klukům jsme četli opravdu hodně dlouho, snad až do dvanácti. Bavilo je to. Jednou jsme načapali i babičku, jak jim čte básně od Ortena. Kluci pak začali velmi brzy číst i sami. Starší Kryštof nosil dokonce v první třídě do školy rozečtenou knížku Pouští a pralesem! Později jsme mu to museli až zakazovat, protože tím byl strašně asociální, přečetl třeba tři knížky týdně. Brzy začal číst i kníhy pro dospělé. Když jsme ale pak četli nahlas mladšímu Cyrilovi, tak svoje knížky odložil a přišel k nám poslouchat.

Co říkáte na moderní technologie, audioknihy, širokou škálu pohádek a příběhů na DVD? Využíváte toho, nebo dáváte přednost společnému čtení?

Myslím si, že společné čtení má obrovský efekt nejen pro tu četbu samotnou, ale hlavně ve společně tráveném čase a zážitku. Děti umí ocenit, když si na ně rodič najde čas, a je hrozné, když se odbývají pohádkami z přehrávače nebo z televize. Samozřejmě, že to dětem nezakazujeme, ale snažíme se to kontrolovat a chceme, aby sledování pohádek na obrazovce nevystrnadilo tradiční čtení, přestože je to mnohdy pohodlnější.

Vzpomínáte si na nějakou knížku, jejíž předčítání se vám dodnes vrylo do paměti?

Vzpomínám, že mě úplně uhranuly pohádky Hanse Christiana Andersena, no a pak ty ruské strašidelné, Krása nesmírná, apod. Ty byly úplně děsivé, ale zároveň mě to strašně bavilo. Hrozně ráda jsem měla i klasické pohádky od Erbena nebo Němcové a pak si taky vzpomínám na jeden biblický příběh - jmenovalo se to Z růže kvítek vykvet nám.

Taky si pamatuji, že jsem pravidelně dostávala k narozeninám takové ty hranaté balíčky, zatímco ostatní dostávali například oblečení. Až jsem z toho byla někdy nešťastná.

Ester Janečková s maminkou
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Langer

Že byla Ester Janečková vášnivou čtenářkou už odmalička, potvrzuje i její maminka Marie Rút Křížková.

Četla jste Ester také tak často jako ona teď svým dětem? Byly to třeba i stejné knížky?

Některé ano. Třeba právě pohádky Jana Vladislava. Ty měla moc ráda a četla pak i svým klukům. Taky jsme hodně propadli Kájovi Maříkovi. No a klasiku samozřejmě - kocoura Mikeše, pohádky Hanse Andersena, Děti z Bullerbynu, Broučky. Já jsem dceři ale četla i mnohem více poezie - Seiferta, Halase a podobně.

Mělo i u vás čtení dětem tradici? Četli i vám vaši rodiče?

Víte, já byla sama odmala vášnivou čtenářkou, u nás jsme dokonce četli jako děti i svým rodičům při práci. Například, když se dralo peří, sesedlo se nás pět sourozenců a střídali jsme se v předčítání Babičky.

Co byste případně chtěla přečíst dnes své dceři, kdybyste mohla a věděla, že vás bude s vděčností poslouchat, jako když byla malá?

Tak to by byl asi dialog papeže Františka s rabínem Skorkou, který se jmenuje O nebi a zemi. Zabývají se tam důležitými oblastmi života ze zajímavého pohledu - vírou, smrtí, eutanázií, pozicí ženy v církvi, homosexualitou apod. Navíc to spojuje pohled křesťanský s pohledem židovským, dvě kultury, ve kterých má naše rodina kořeny. To bych jí ráda přečetla…

Celé Česko čte dětem je dlouhodobá osvětová kampaň zaměřená na podporu čtenářské gramotnosti prostřednictvím popularizace společného čtení a hlasitého předčítání dětem, jež rozvíjí jejich paměť a představivost, rozšiřuje slovní zásobu, učí myšlení. Stačí 20 minut denně každý den. Letos se koná už 3. ročník Týdne čtení dětem, a to ve dnech od 1. do 7. června 2013. Jeho součástí je mnoho různých akcí po celé České republice - například čtení známých osobností, setkání s autory a autorkami knih, loutková představení pro děti, čtenářské hry a soutěže, výtvarné hry a soutěže na literární témata, výstavy knih, setkání pro rodiče a učitele.