Luanda - Celých sedmadvacet let trvala v Angole občanská válka. Dnešní den by měl připomenout výročí jejího ukončení. V ozbrojeném konfliktu bojovaly tamní politické strany o to, která získá moc po vyhlášení nezávislosti. Desítky let válčení připravily o život víc než půl milionu lidí. Boje měly tragický dopad i na ekonomickou a sociální situaci v zemi.
Angola slaví výročí ukončení občanské války
Jihoafrický stát má za sebou krvavou minulost. Od konce 19. století byla Angola portugalskou kolonií. Když Evropané odmítli snahy osamostatnit se, vypukla guerillová válka. Zformovala se tři hnutí usilující o nezávislost. Po čtrnácti letech bojů, v roce 1975, dosáhla svého. Angola se stala samostatnou republikou. Krátkou radost z vítězství ale vystřídaly neshody a další boje o to, která politická strana zemi povede, vypukla tak občanská válka.
Angola se ale z konfliktů celkem rychle vzpamatovala
V roce 1994 byl zahájen mírový proces, o pár let později dokonce vznikla vláda národní jednoty. Ani ta ale netrvala dlouho. Boje neustaly a v roce 1999 musel generální tajemník OSN prohlásit mírový proces za neúspěšný. Když o tři roky později padl vůdce jedné z politických frakcí, zavládl klid zbraní a politická situace v zemi se začala uklidňovat.
Boji poznamenaná země se ale s ekonomickou nestabilitou srovnávala dlouhá léta. Snaží se čerpat z bohatých přírodních zdrojů - hlavně ropy. Po Nigérii a Alžírsku je třetím největším producentem v Africe. Především díky ziskům z ropy, kterou prodává hlavně do Číny, se Angola stala jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik Afriky.