Praha - Úřednický kabinet dnes podpořil poslaneckou úpravu takzvaného náhubkového zákona. Norma, která platí od 1. dubna, zakazuje zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů i citovat z policejních odposlechů. Předkladatelé novely Kateřina Jacques (SZ), František Bublan (ČSSD) a František Laudát (ODS) spolu s dalšími poslanci navrhují, aby bylo možné některé informace zveřejnit, pokud to bude ve veřejném zájmu. Eventuální následný spor má rozhodnout soud.
Vláda podpořila návrh na změnu náhubkového zákona
Návrh je podle vlády důležitým kompromisem. Kabinet k němu připravil i několik připomínek, které mají zachovat zvýšenou ochranu poškozeným, kteří jsou mladší 18 let, i těm obětem trestných činů, vůči nimž byl spáchán trestný čin kuplířství, šíření pornografie, trestný čin proti životu, zdraví či proti lidské důstojnosti nebo trestný čin proti rodině a mládeži. „Medializace takových údajů by totiž mohla ještě prohloubit negativní dopady spáchaného trestného činu na takové poškozené, a to mnohdy na celý zbytek života,“ uvádí tisková zpráva.
Podle Kateřiny Jacques (SZ) má ve zrychlených lhůtách novela šanci na schválení. O veřejný zájem by mělo podle skupiny poslanců jít mimo jiné v případě politiků. Kdyby byl například spáchán atentát na premiéra, který bude hospitalizován, média by měla mít možnost o události informovat a nebýt za to popotahována, uvedli poslanci.
Zákon vnímaný jako zásah do svobody projevu, si vysloužil výtky i ze zahraničí. Proti zákonu se postavili i někteří senátoři. Před několika dny podali návrh Ústavnímu soudu, aby zrušil některé sporné části normy. Senátoři navrhují v zákoně ponechat pouze zákaz zveřejnění osobních údajů obětí zločinů. Nadále má platit zejména v případě dětí a mladistvých. U dospělých se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.
Premiér Jan Fischer nedávno uvedl, že je ochoten o náhubkovém zákonu debatovat. Šéfredaktoři několika českých médií ho počátkem května požádali o to, aby zvážil nápravu normy. Na náhubkový zákon se hodlá zaměřit i staronový ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb.