Devátá protestní sobota žlutých vest. Do ulic francouzských měst vyšlo přes 80 tisíc lidí

Víc než 80 tisíc příznivců francouzského hnutí žlutých vest vyrazilo k demonstracím v řadě měst. Během již deváté soboty od listopadového počátku protestního hnutí se v Paříži sešlo na osm tisíc lidí. Policie při protestech zadržela 244 lidí, informoval podle agentury AFP ministr vnitra Christophe Castaner. Více než dvě desítky lidí byly při střetech demonstrantů s policisty zraněny.

Ve francouzské metropoli vyšla už před polednem jedna skupina od budovy ministerstva financí v Bercy a zamířila k Bastille a Vítěznému oblouku. Další akce byla svolána do čtvrti La Défense. Kolem šesti tisíc lidí se sešlo také ve věstě Bourges, podobný počet demonstrantů vyrazil do ulic v Bordeaux. Několikatisícové protesty se odehrály například ve městech Caen či Perpignan. Celkem úřady podle Castanera napočítaly 84 tisíc demonstrantů.

Žluté vesty na cestě k Vítěznému oblouku
Zdroj: Reuters/Christian Hartmann

Lidé v davu vycházejícím z Bercy zpívali Marseillaisu, tedy francouzskou hymnu, a na prezidentovu adresu provolávali „Macrone, jdeme za tebou“. Zpočátku klidná akce se podobně jako v dalších městech změnila ve výměnu názorů s policisty, které někde skončily i násilnostmi.

Úřady zmobilizovaly 80 tisíc policistů a četníků, kteří měli zabránit násilí. Proti demonstrantům, kteří mnohdy házeli lahve nebo jiné předměty, použili strážci pořádku na několika místech slzný plyn či vodní děla. V Paříži bylo podle Castanera zadrženo 156 lidí, desítky dalších pak v Bourges a jiných městech. V samotné francouzské metropoli se protesty obešly bez větších násilností, uvedl ministr.

Ještě před zahájením akcí policie oznámila, že bylo kvůli nedovolenému držení zbraní zadrženo 24 lidí. Přímo v Paříži bylo na ostrahu pořádku vyčleněno pět tisíc policistů. Úřady v Bourges zakázaly pořádat shromáždění v historickém centru, vyčlenily na to prostorné náměstí Séraucourt.

Protesty jsou silnější než minulý týden, celkově ale slábnou

Francouzi protesty poukazují na své ekonomické problémy. V akcích pokračují, i když vláda ohlásila opatření na zlepšení jejich situace a příští týden chce zahájit celonárodní dialog.

Podle policie jsou aktuální demonstrace mírně rozsáhlejší než protesty minulý týden. Proti listopadu, kdy bylo v ulicích více než 100 tisíc lidí, jsou ale v posledních týdnech slabší. Rovněž některé z minulých protestů provázelo násilí a ničení zejména pařížského centra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Rozhodli se s tím nic nedělat.“ Oběti groomingových gangů si stěžují na nezájem

Oběti takzvaných groomingových gangů ve Velké Británii si stěžují na nedostatečný zájem policie a úřadů o jejich případy. Vadí jim, že je řada pachatelů stále na svobodě. Groomingové gangy opakovaně a dlouhodobě znásilňují emocionálně zmanipulované oběti. „Existoval záměr bagatelizovat tento druh zločinů. Byl tam strach z obvinění z islamofobie a vytváření sociálních nepokojů,“ uvedla bývalá policejní vyšetřovatelka v Manchesteru Maggie Oliverová.
před 8 mminutami

Charkov utrpěl nejsilnější útok od začátku plošné invaze, úřady hlásí mrtvé

Při nejsilnějších ruských útocích na Charkov od začátku plnohodnotné ruské války na Ukrajině zemřeli dva lidé, dalších sedmnáct osob je zraněných, informuje s odkazem na starostu druhého největšího ukrajinského města Ihora Těrechova agentura AFP.
před 23 mminutami

Válka nezastavila výuku v charkovských školách. Přesunula se i do metra

Kvůli intenzivnímu ruskému ostřelování probíhá výuka dětí na východě Ukrajiny většinou na dálku on-line. V Charkově, vzdáleném od ruských hranic jen asi třicet kilometrů, mohou žáci základních škol využít i učebny schované v metru pod zemí. Pochvalují si na tom kontakt s vrstevníky. V Charkově natáčel zpravodaj ČT Jan Řápek.
před 1 hhodinou

Do USA se vrátil neprávem deportovaný přistěhovalec

Salvadorský přistěhovalec Kilmar Abrego Garcia, který žil ve Spojených státech legálně, ale kterého americké úřady v březnu neprávem deportovaly, je zpět v USA, kde ale bude čelit trestnímu stíhání za pašování migrantů. Americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová podle agentury Reuters prohlásila, že po odpykání trestu očekává Garciovo opětovné vyhoštění do Salvadoru.
před 7 hhodinami

Chorvatsko chce zavést povinnou vojnu

Chorvatsko chce od ledna příštího roku obnovit povinnou vojenskou službu. Týkat by se měla všech mužů ve věku od osmnácti do třiceti let. Výcvik potrvá dva měsíce. Vláda odůvodňuje návrh zhoršenou bezpečnostní situací v Evropě. Podporu má i ze strany opozice a prezidenta. Čtyřmilionová země zrušila vojnu v roce 2008.
před 8 hhodinami

Moskva opět udeřila na Ukrajinu. Kyjev hlásí zásah letiště v ruském Engelsu

Rusko v noci na pátek během rozsáhlého útoku vyslalo na Ukrajinu přes čtyři sta dronů a více než čtyřicet raket. Protiletecký poplach platil na celém území země. Rusko zasáhlo především Kyjev a regiony na západě Ukrajiny. Zraněných jsou desítky, mezi nimi i záchranáři. Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad pohonných hmot v Saratovské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Začal soud o žhářských útocích na majetek spojený s britským premiérem

V Londýně začal soud s muži obviněnými z útoku na majetek spojený s britským premiérem Keirem Starmerem. Minulý měsíc někdo ve stejnou dobu zapálil auto, které politik vlastnil, nebo vchod domu, kde bydlel dřív, než se odstěhoval do premiérské Downing Street číslo 10. Všichni tři obvinění pocházejí z Ukrajiny a podle obhájce vinu popírají. Policie případ šetří jako terorismus a řeší i možnou ruskou stopu.
před 10 hhodinami

Byrokracie poškozuje naše armády, míní část unijních ministrů včetně Černochové

Jedenáct ministrů obrany členských zemí Evropské unie včetně šéfky českého resortu obrany Jany Černochové (ODS) napsalo v dopise eurokomisaři pro obranu Andriusovi Kubiliusovi, že armády kvůli stávající unijní byrokracii nejsou v případě potřeby plně připraveny k akci. Napsal to server Euractiv, podle něhož činitelé vyzvali Kubiliuse, aby v chystaném balíku pro zjednodušení obrany revidoval právní předpisy v oblasti životního prostředí a veřejných zakázek.
před 10 hhodinami
Načítání...