Rumunský premiér zklamaný z překvapivé volební prohry odstoupil. Vítěz ale koalici asi nesestaví

Opoziční sociální demokraté (PSD) zaznamenali překvapivé vítězství v nedělních parlamentních volbách v Rumunsku. Po sečtení hlasů z 99 procent volebních místností získali 30 procent, jejich šance na sestavení vlády jsou však zřejmě malé. Prezident Klaus Iohannis prohlásil, že se rýsuje středopravicová vládní koalice. Liberální premiér Ludovic Orban ale oznámil, že kvůli výsledku odstupuje z čela vlády, a naznačil, že nebude usilovat o premiérské křeslo. Hlasování poznamenala rekordně nízká účast.

Středopravicová Národně liberální strana (PNL) premiéra Orbana – považovaná za favorita volebního klání – má po sečtení téměř všech odevzdaných hlasů 25 procent. Liberály podle pozorovatelů poškodily jejich kroky při zvládání koronavirové nákazy. Ještě v lednových průzkumech jim přízeň vyjadřovalo 45 procent voličů, náskok se však za dobu pandemie postupně rozplynul.

Orban, který se po vyhlášení výsledků průzkumů u volebních místností již prohlásil za vítěze, v pondělí oznámil, že odstupuje z čela vlády. Zároveň naznačil, že znovu nebude o premiérské křeslo usilovat. „Udělal jsem, co bylo v mých silách, my jsme udělali, co bylo v našich silách. Mým cílem je pomoci vytvořit většinu bez sociálních demokratů. Doufám, že má liberální strana bude moci přijít s novým premiérem,“ citovala ho agentura Reuters. 

Třetí skončila se 14 procenty koalice reformistů USR-PLUS. Dalším překvapením voleb se stal úspěch nacionalisticko-populistického Svazu pro jednotu Rumunů (AUR), kterému odevzdalo svůj hlas osm procent voličů. Zastoupení v parlamentu bude mít i strana maďarské menšiny UDMR, která získala šest procent hlasů.

Hlasování se zúčastnilo pouze 31,84 procenta oprávněných voličů, což je nejméně od pádu komunismu v této balkánské zemi.

Pravděpodobnost, že se sociálním demokratům i přes vítězství podaří sestavit vládu, je podle serveru Balkan Insight nízká. Nezdá se totiž, že by jakákoli z parlamentních stran byla ochotná spolupracovat s PSD, jejíž obraz pošramotila obvinění z korupce i kontroverzní reforma soudnictví, kterou prosazovala během svého vládního angažmá od roku 2017 do loňského října.

Prezident: Rýsuje se středopravicová koalice

Prezident Iohannis v pondělí večer v televizním prohlášení uvedl, že „neexistuje jasný vítěz“ voleb. Nicméně podle něj „krystalizuje středopravicová koalice“, která bude schopna navrhnout koaliční vládu. „Za několik dní svolám konzultace se stranami, které se sejdou v novém parlamentu s cílem nalézt nejlepší řešení pro Rumunsko,“ citovala prezidenta tisková agentura Agerpres.

Podle deníku Romania libera prezident rovněž řekl, že pravicové strany ve volbách získaly dohromady více než 50 procent hlasů. „Z tohoto důvodu může PSD zůstat i po těchto volbách mimo politickou hru,“ dodal. 

I když možnosti PSD najít partnery do vlády jsou zřejmě nulové, vytvoření vládní koalice nemusí být podle pozorovatelů snadné ani pro liberály. Reformisté i UDMR sice už v noci na pondělí dali najevo, že jsou připravení s Orbanovou PNL o společné vládě jednat, ale v posledních měsících před volbami byly jejich vztahy s liberály napjaté.

Zájem zapojit se do jednání o nové vládní koalici projevila i menší Strana lidového hnutí (PMP) bývalého prezidenta Traiana Basesca, která má také ještě šanci překročit pětiprocentní práh pro vstup do zákonodárného sboru.

Socialisté vyloučili velkou koalici

Šéf PSD Marcel Ciolacu označil výsledek voleb za vzkaz voličů vládním liberálům ohledně jejich reakce na pandemii covidu-19. Jednalo se o hlas proti „zavírání škol, zavírání trhů a bankrotu tisíců firem“ za pandemie a rovněž proti „statisícům nezaměstnaných“, uvedl Ciolacu.

Ciolacu zároveň vyloučil velkou koalici mezi PSD a PNL. Prohlásil také, že případná konzervativní koalice PNL, USR-PLUS a UDMR by pro vládnutí neměla legitimitu. Reagoval tím na vyjádření prezidenta Klause Iohannise, že chce respektovat „většinové přání a vůli voličů“, což sociální demokraté bez schopnosti získat partnera nesplňují.

Iohannis, který je zásadním odpůrcem socialistů a má současně pravomoc jmenovat premiéra, již dříve uvedl, že by si přál vytvoření koalice PNL s reformistickou USR-PLUS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Představitelé USA odlétají do Saúdské Arábie připravit půdu pro mírová jednání

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff míří do Saúdské Arábie k přípravám jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. USA zřejmě nejdříve chtějí jednat samostatně s Ruskem, pak samostatně s Ukrajinou a poté vést společné rozhovory. Spojené státy se také ptají svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelci se vrací do pohraničních kibuců, ne všichni ale zůstávají

Loni v listopadu začalo platit příměří mezi libanonským teroristickým hnutím Hizballáh a Izraelem, už v úterý ale vyprší jedna z jeho podmínek. Mezitím se do izraelských vesnic u hranice s Libanonem po více než roce začali vracet jejich obyvatelé. Štáb ČT se zpravodajem Davidem Borkem natáčel v kibucu Chanita, kde před válkou žilo na sedm set obyvatel.
před 2 hhodinami

Svět nesmí spadnout do pasti appeasementu, varoval šéf mnichovské konference

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen varoval před scénářem z roku 1938. Hlavním tématem třídenní konference v bavorské metropoli byla Ukrajina. Finský prezident Alexander Stubb zmínil, že Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruský útok na Mykolajiv připravil sto tisíc lidí o teplo

Ruský vzdušný útok na jihoukrajinský Mykolajiv v noci na neděli poškodil místní elektrárnu, informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Bez dodávek tepla je sto tisíc lidí, napsal na Telegramu prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednoho člověka úder okupantů zranil. Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské síly v sobotu výrazně zintenzivnily své pozemní útoky na východě Ukrajiny, hlavní nápor se odehrává na frontovém úseku u Pokrovsku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pavel k Ukrajině: Má-li Evropa převzít odpovědnost, musí být u jednání

Evropa musí podle českého prezidenta Petra Pavla vyvinout veškeré úsilí, aby byly její zájmy přítomné při vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Evropští lídři se obávají, aby se podmínky míru nedohodly bez jejich účasti jen mezi USA a Ruskem. Na dotaz ohledně české účasti na pondělní schůzce evropských státníků Pavel odpověděl, že dle jeho informací to nebude neoficiální summit, ale jednání části evropských lídrů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Útok v rakouském Villachu měl podle vyšetřovatelů islamistický motiv

Rakouští vyšetřovatelé se domnívají, že sobotní útok ve Villachu, při němž třiadvacetiletý Syřan s právem pobytu v alpské zemi ubodal chlapce a pět dalších lidí zranil, měl islamistický motiv. Oznámil to v neděli podle agentury APA rakouský ministr vnitra Gerhard Karner.
před 11 hhodinami

EU chce omezit dovoz některých potravin včetně amerických, píší Financial Times

Evropská unie plánuje zablokovat dovoz některých potravin vyprodukovaných podle odlišných norem. Chce tak chránit své zemědělce. Opatření je podobné obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa založené na reciprocitě. Napsal to v neděli list Financial Times (FT) s odvoláním na tři úředníky z EU.
před 15 hhodinami

Trumpova vláda ruší výpovědi v agentuře, která dohlíží na jaderné zbraně

Zástupci amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA) se snaží zrušit výpovědi zaslané některým jeho zaměstnancům, ale nedaří se jim s nimi spojit, protože nemají jejich nové kontaktní údaje. S odvoláním na e-mail zaměstnancům NNSA to uvedla stanice NBC News. Web televize CNN s odvoláním na své zdroje uvedl, že si zástupci Trumpovy administrativy zřejmě neuvědomili, že NNSA dohlíží na zásoby jaderných zbraní.
před 17 hhodinami
Načítání...