Snadno dostupný a zdánlivě neškodný. Paracetamolem se loni otrávilo nejvíc lidí za třináct let

Paracetamolem se loni otrávilo 607 lidí, o téměř osmdesát více než v předchozím roce. Vyplývá to z údajů Toxikologického informačního střediska, které je poskytlo České televizi. Paracetamol obsahují nejčastěji léky proti chřipce, které pomáhají tlumit bolest a zvýšenou teplotu. Při zkombinování několika léků se stejnou účinnou látkou nebo překročení doporučené dávky může způsobit silnou otravu nebo selhání jater.

„Ze statistik, které máme k dispozici, vyplývá, že počet otrav způsobených paracetamolem neustále narůstá,“ uvedla vedoucí Toxikologického informačního střediska Daniela Pelclová.

Rostoucí trend je podle ní znepokojivý – od roku 2005, kdy jich středisko evidovalo 183, se jejich počet více než ztrojnásobil. „Přispívá k tomu mnoho faktorů. Ať už vyšší dostupnost léků nebo pocit pacientů, že je lék možné dávkovat bez omezení,“ řekla Pelclová.

Paracetamol se jako účinná látka přidává do řady volně prodejných léků, které pomáhají tlumit bolest a snižovat horečku. Díky jeho snadné dostupnosti je hojně využívaný například při lehčích onemocněních, jako je chřipka nebo nachlazení. Jde například o Paralen, Coldrex, Panadol nebo Valetol.

Pozor na denní dávku

Přestože odborníci paracetamol považují za bezpečný lék, je důležité dodržet zásady jeho užívání a nepřekračovat doporučenou denní dávku. Ta by u dospělého neměla přesáhnout čtyři gramy – například osm tablet Paralenu po 500 miligramech.

Lidé by navíc měli užívat maximálně dvě tablety najednou, a to alespoň v čtyřhodinových rozestupech. U dětí se pak denní dávka určuje podle toho, kolik kilogramů váží – maximum je 60 miligramů paracetamolu na kilo dětské váhy.

Výroba Paralenu ve firmě Zentiva
Zdroj: ČTK

Při překročení denní dávky se výrazně zvyšuje riziko předávkování, které se z počátku projevuje především nechutenstvím, nevolností, zvracením nebo ospalostí. Při nerozpoznání příznaků však může vést až k akutnímu selhání jater nebo ledvin.

Hlavní nebezpečí při užívání paracetamolu vidí odborníci v tom, že hranice mezi jeho léčebným a toxickým účinkem je relativně úzká. Ke smrtelnému předávkování může u dospělého dojít už při užití 7,5 gramu, tedy přibližně dvojnásobku doporučené denní dávky.

Otrava se projevuje podobně jako chřipka

První příznaky otravy je ale podle vedoucího hepatologické ambulance z Institutu klinické a experimentální medicíny Pavla Trunečky často velmi obtížné rozpoznat – jsou totiž podobné právě projevům chřipky, kterou si lidé paracetamolem snaží léčit.

„Obecně je paracetamol dobře snášený lék. Někteří lidé ho ale užívají v nadměrných dávkách a často zcela neadekvátně k jejich zdravotnímu stavu,“ uvedl Trunečka. Nemocným či oslabeným pacientům může způsobit problém i doporučená denní dávka. „Někdy si tak lidé přivodí těžkou otravu i v případech, kdy by se neočekávalo, že může lék potíže způsobit,“ dodal.

Pro některé pacienty je pak paracetamol zcela nevhodný – alkoholici nebo chronicky nemocní by ho neměli užívat vůbec. „Z léků s podobnými terapeutickými účinky bych doporučil spíše ibuprofen, není tak snadné se jím předávkovat,“ uzavřel.

Dostupnost je podle lékárníků problém

V souvislosti s rostoucím počtem otrav se dlouhodobě diskutuje o snadné dostupnosti léku. Lidé ho běžně seženou například v drogeriích, obchodech nebo na benzinových pumpách. Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v Česku takových prodejců přes 2500.

„Zvýšenou dostupnost těchto léků vnímáme jako velký problém,“ uvedla mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. Podle ní má lékárník povinnost seznámit pacienta s doporučeným dávkováním i s riziky nevhodného užívání a zjistit jeho zdravotní stav. Pokud shledá, že by lék mohl pacientovi uškodit, má dokonce právo jej nevydávat. „Žádnou z těchto povinností prodavači v obchodech nemají,“ dodala.

I kvůli rostoucímu trendu neúmyslných předávkování se tak lékárníci snaží prosadit změnu legislativy. „O změnu, která by zamezila prodeji léků mimo lékárny, usilujeme už delší dobu. Kvůli lobby s prodejem léčiv to ale není vůbec snadné,“ řekla Bažantová.

  • 2005: 182
    2006: 230
    2007: 276
    2008: 183
    2009: 235
    2010: 228
    2011: 293
    2012: 342
    2013: 396
    2014: 476
    2015: 504
    2016: 405
    2017: 530
    2018: 607
  • Zdroj: Toxikologické informační středisko

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna.
09:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 3 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 6 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 7 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 14 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 14 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 15 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 16 hhodinami
Načítání...