Náš technik to kdysi viděl na YouTube, říká o unikátním otáčení čtyřsettunového mostu jednatel firmy

9 minut
Události, komentáře: Jak se otáčí most
Zdroj: ČT24

Nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku pokračuje výměna 117 let starého ocelového železničního mostu. Jde o unikátní a v Evropě dosud nevyzkoušený postup. Technici namontovali nový most na starý a teď jimi pomalu otáčí o 180 stupňů. Až bude nová konstrukce na svém místě, starý most po ní vysunou pryč.

Oprava tímto způsobem je unikátní, v Evropě ji dosud nikdo nedělal. Podle jednatele dodavatelské firmy MCE Slaný Igora Chorovského k tomuto řešení přistoupili kvůli umístění mostu a přírodním podmínkám, kterými trať vede.

„Most je v nepřístupném místě nad přehradou Hracholusky, kde je strmé údolí a dole je voda. Kamenné pilíře jsou více než 40 metrů vysoké. Nedá se tam dostat běžným jeřábem. Druhá komplikace je, že se musí demontovat stará konstrukce a namontovat nová,“ vysvětluje Chorovský.


„Opravdu jsme to nikdy nedělali. Tento způsob náš vrchní technik viděl kdysi dávno na YouTube někde v Americe a tuto myšlenku několik let nosil v hlavě,“ dodává. S nápadem šla firma už do výběrového řízení, které trvalo zhruba tři měsíce. Samotná příprava projektu pak trvala déle než půl roku.

Chorovský uznává, že určité riziko existuje. „Jsou dvě úrovně rizika. To jedno je podnikatelské – kdyby se to nepovedlo, nevyšly by statické výpočty a vůbec bychom to nemohli realizovat a museli bychom hledat nové řešení. A to druhé riziko je technické – kdyby náhodou něco povolilo, v nejhorším případě most spadnul,“ říká.

Most má celkem tři pole. Jedno staré pole váží asi 170 tun, nové kolem 200 tun. Dalších zhruba 30 tun má montážní rám. Celá otáčená část tak dohromady váží kolem 400 tun.

Otočení trvá tři dny

Most vypadá na první pohled obráceně, než je obvyklé – oblouky jsou dolů, nikoli nahoru, jako třeba v případě známého pražského železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem. Dříve se tak stavěly často a podobně bude vypadat i nové přemostění.

Výměna mostu probíhá tak, že dělníci na plochu poblíž mostu navezou díly oblouků a svaří je. „Poté následuje fáze bočního výsunu a podélného výsunu. To je první kritičtější část operace. Pak jsme museli sepnout konstrukce pomocným rámem. Táhla jsou ocelové tyče, které jsou předepnuté hydraulicky a oba dva mosty drží pohromadě,“ vysvětluje Chorovský. Taková příprava trvá tři týdny, samotné otáčení konstrukce tři dny.

Pro mě jako pro technika je to velmi elegantní technické řešení. Náročné na přípravu, ale ve svém principu velmi jednoduché.
Igor Chorovský
jednatel dodavatelské firmy MCE Slaný

Rekonstrukci mostu předcházela oprava kamenných pilířů. „Pilíře se zpevňují takzvanou injektáží – navrtají se do nich otvory a pod tlakem se tam natlačí speciální cementová hmota,“ popisuje Chorovský. Bylo proto nutné snížit hladinu přehrady, kvůli dlouhodobému suchu je ale vody ještě méně, než bylo potřeba.

Hotovo má být v únoru

Železniční most mezi Pňovany a Malovicemi je vysoký 52 metrů a dlouhý 210 metrů. Provoz na něm byl zahájen v roce 1901. Poslední větší opravou prošel most počátkem 70. let minulého století.

Práce začaly letos v dubnu, od července po trati nejezdí vlaky. Teprve poté se mohla začít podrobně zkoumat konstrukce a některá zjištění byla jiná, než se přepokládalo. Přepočítat se musel i samotný princip otáčení, řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová.

Za nynější rozsáhlou rekonstrukci zaplatí správa železnic 109 milionů korun. Hotovo má být do konce února 2019, termín dokončení ale závisí i na počasí. Na mostě bude ještě zavěšená lávka pro pěší a cyklisty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 6 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 39 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 49 mminutami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 1 hhodinou

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuse věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 1 hhodinou

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 2 hhodinami
Načítání...