Terry Jones

Zemřel Terry Jones z Monty Pythonů

V 77 letech zemřel britský herec Terry Jones, známý zejména z komediální skupiny Monty Python. „Jeho práce s Monty Python, jeho knihy, jeho televizní pořady a básně budou žít navždy,“ uvedla v prohlášení Jonesova rodina.

 

„Přišli jsme o laskavého, vtipného, vřelého, tvůrčího a skutečně milujícího muže, jehož neústupná osobnost, neoblomný intelekt a výjimečný smysl pro humor přinášel potěšení nespočetným milionům (lidí) po šest desetiletí,“ stojí také ve vyjádření Jonesovy rodiny. Známý komik dlouhodobě trpěl vzácným druhem demence.

„Jakápak skupina?“

Jones pocházel z Walesu a kromě herectví se věnoval rovněž režírování a historii filmu. Režisérem byl například u filmu Život Briana, parodie na Ježíšův život je jedním z nejznámějších „montypythonovských“ titulů. Právě s touto svéráznou komediální skupinou byl Terry Jones především spojen.

První díl z pásma skečů, gagů a parodií pod názvem Monty Pythonův létající cirkus odvysílala BBC přesně 5. října 1979. Reprízy seriálu se dodnes vysílají v televizích všech kontinentů a rodí se stále nové generace jeho příznivců, byť Pythoni jako takoví už neexistují.

„Jen jsme se sešli, udělali seriál a pár filmů. Jakápak skupina? Nežili jsme spolu ani nespali, jeden byl homosexuál, ale nikdo z nás ostatních se mu nelíbil,“ popisoval vznik komediální skupiny Jones. Kromě něj k ní patřili i John Cleese, Graham Chapman, Eric Idle a Michael Palin s Američanem Terrym Gilliamem.

„Terry byl jedním z mých nejbližších, nejdražších přátel. Byl daleko víc, než pouze jeden z nejvtipnějších spisovatelů a herců svojí generace, byl úplným renesančním komikem – spisovatel, režisér, hlasatel, historik, skvělý autor příběhů pro děti a nejvřelejší a nejúžasnější společník, jakého byste si mohli přát,“ prohlásil o zesnulém kolegovi Palin na sociálních sítích.

Ten s nejmenším penisem

Podle serveru BBC to byl právě Jones, který přišel s nápadem vrstvit za sebe v rychlém sledu komediální skeče, v nichž často chybí pointa, tedy postup, který se následně stal pro skupinu charakteristickým.

Jones se v pořadech Monty Pythonův létající cirkus objevoval například jako nahý varhaník s kravatou na krku mezi skeči či v roli nespočtu žen středního věku, často semetrik, jejichž ztvárnění bylo jednou z jeho specialit. Své herecké zařazení komentoval slovy: „Dohodli jsme se, že ženy bude hrát ten z nás, který má nejmenší penis. Ale John Cleese většinou nechtěl, tak jsem je musel hrát já.“

Video Připomeňte si: Terry Jones a jeho legendární rozhovor v pořadu ČT „21". Komik z Montyho Pythona se během něj ve studiu vysvlékl
video

Připomeňte si: Terry Jones a jeho legendární rozhovor v pořadu „21"

Zdroj: Pořad 21 ČT

V průběhu práce na seriálu natočili Monty Pythoni filmový debut A teď něco úplně jiného a posléze parodii na legendy o Artušovi a rytířích kulatého stolu – Monty Python a Svatý grál (1975). „Měli jsme rozpočet 150 tisíc liber. Nikdo je ale nechtěl dát, a tak nás podpořily hudební skupiny, například Led Zeppelin a Pink Floyd,“ vzpomínal Jones.

Následoval už zmíněný a patrně nejkontroverznější snímek Život Briana (1979) a Monty Pythonův smysl života (1983). Na české televizní obrazovky jejich neřízený humor pronikl až po sametové revoluci, v době, kdy se skupina – po Chapmanově smrti v roce 1989 – prakticky rozpadla. V roce 2014 se zbylí členové vrátili dočasně na pódium, derniéru jejich přestavení,  v němž připomněli slavné skeče i hudební hity, přenášely z Londýna stovky kin, včetně českých.

Kromě filmů skupiny Monty Python Jones později režíroval také historické snímky či filmy pro děti. V roce 2015 přišlo do kin zhruba dvě dekády chystané komediální sci-fi Absolutely Anything. Byl též autorem řady dětských knih. Česky například vyšly před šesti lety jeho Pohádky k neuvěření, moderní nonsensové příběhy přirovnával nakladatel třeba k Fimfáru Jana Wericha.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Zemřel Terry Jones, člen skupiny Monty Python