Protesty žlutých vest pokračovaly patnáctou sobotu. V Paříži bylo na šest tisíc demonstrantů

3 minuty
Protesty žlutých vest ve Francii
Zdroj: ČT24

Patnáctou sobotu v řadě protestovaly tisíce Francouzů proti politice prezidenta Emmanuela Macrona. Policie po střetech s demonstranty ve žlutých vestách zadržela několik desítek z nich. Jen v hlavním městě bylo podle agentury Reuters v ulicích skoro šest tisíc lidí.

Po celé zemi se do protestů zapojilo necelých 47 tisíc lidí, z toho v Paříži 5800. Na počátku protestů to přitom bylo i přes 200 tisíc. Postupný úbytek demonstrantů byl patrný několik víkendů za sebou. Tentokrát jich ale bylo oproti druhé únorové sobotě víc.

„Jsme v situaci, kdy prezident očividně chce oddálit jakékoliv rozhodnutí ohledně demokracie v naší zemi. Chtěl zorganizovat tu “Velkou debatu„. Podle mě je to zdržovací taktika, která nás bohužel neposunula dopředu,“ řekl protestující Olivier Francois. 

Na několika místech se strhly potyčky mezi demonstranty a policií. Na náměstí Trocadéro použila k rozehnání davu slzný plyn. Dva lidé byli zraněni. „Potřebujeme zkusit zvětšit ty protesty, možná dělat jich víc. Víc než jen soboty a opravdu se zaměřit na víc strategická místa,“ uvedla další z protestujících Shannon Durkinová.

Protesty v Marseille
Zdroj: Jean-Paul Pelissier/Reuters

Na samém počátku protestů loni v listopadu bylo jejich spouštěčem plánované zvýšení daní na pohonné hmoty. Postupně se přidávaly další ekonomické problémy, třeba vysoké náklady na bydlení.

Prezident sází na debatu

Protestující tlačí na Emmanuela Macrona, který je prezidentem od května 2017, aby situaci změnil nebo z úřadu odstoupil. Macron inicioval v reakci na akce žlutých vest celonárodní debatu. Ta započala v polovině ledna a je zhruba ve své polovině.

„Pro mě je cílem této debaty zaměřit se na to, abychom znovu vytvořili konsenzus, který potřebujeme. Rozvážností, zmírněním našich postojů k určitým věcem, přidáním a napravením věci, které jsme čas od času udělali v posledních několika letech nebo desetiletích. Především vytvořením národní dohody, kerou musíme vybudovat společně,“ uvedl prezident.  

Část opozice ale kritizuje, že jde pouze o skrytou kampaň před květnovými volbami do evropského parlamentu. Například předseda strany Nepodrobená Francie Jean-Luc Mélenchon soudí, že lidé nejsou z debaty až tak nadšení. „Lidé chtějí rozhodovat.“

Nejsme antisemité

V Paříži se zase někteří lidé ve žlutých vestách snažili distancovat od projevů antisemitismu, které byly k vidění na protestech minulý víkend, kdy se během pařížského protestu stal terčem protižidovských urážek konzervativní filozof Alain Finkielkraut.

„Když už nás vláda nedokáže zastavit, snaží se nám dát nálepku antisemitismu,“ řekl agentuře AFP účastník pařížského pochodu Karim, který se od protižidovských projevů distancoval nápisem na své vestě. Antisemitismus je podle něho stejně jako násilné projevy záležitostí hrstky jedinců a většina žlutých vest prý hodlá pokračovat v poklidných protestech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Walze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit. Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 13 mminutami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 21 mminutami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 2 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 3 hhodinami
Načítání...