Brno OBRAZEM: Poslední momenty války a první chvíle svobody

Brno – Před sedmdesáti lety padla německá obrana Brna a na Zemské sněmovně zavlála československá vlajka. Jaké byly poslední měsíce války a první chvíle svobody města, kde se ještě před válkou hlásila téměř čtvrtina obyvatel k německé národnosti? Podívejte se, jak osudové momenty zachycují fotografie z muzeí a archivů.

61 minut
Speciál ČT24: Osvobození Brna
Zdroj: ČT24

Tep města začal na sklonku války utichat. Rudá armáda se na porážku Němců v Brně připravovala i pravidelným bombardováním. Pumy nepřestaly padat ani v posledních týdnech války, obzvlášť tragický byl nálet 8. dubna 1945. Bombardéry duněly nad městem, ale nikdo jim nevěnoval pozornost. Nebyl ani vyhlášen letecký poplach. V 15:08 centrum města zasypaly malé tříštivé bomby. Nejvíc obětí bylo v parku na Kolišti, kam v době náletu lidé vyrazili na odpolední procházku. Poškození utrpělo mnoho domů včetně hlavního nádraží, brněnské nemocnice U sv. Anny a Úrazové nemocnice.

Kam v Brně dopadaly v letech 1944-1945 pumy prozradí aplikace „Bombardování Brna“.

Po dalších náletech 12. dubna se v moravské metropoli veškerý veřejný život definitivně zastavil. Lidé přestali chodit do zaměstnání, o den později se zavřely školy a město se připravovalo na příchod válečné fronty. Než se Brno dočkalo osvobození, zemřelo při spojeneckých náletech 274 lidí a 333 bylo zraněno.

Konečná ofenziva, která měla Němce v Brně definitivně porazit, přišla 26. dubna. Vojska 2. ukrajinského frontu maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského se už od svítání chystala na brněnských předměstích k závěrečnému úderu na vnitřní město. Trvalo to zhruba dvě a půl hodiny, než na budově Zemského úřadu v centru města zavlála československá vlajka. Kolem poledne se vzdalo i pět set říšských vojáků, kteří drželi pozice na hradě Špilberk. Do večera Sověti osvobodili téměř celé město s výjimkou severní části, kde se fronta zastavila. O pozice na severu Brna a tím i cestu do Prahy se bojovalo až do 9. května, kdy se německá armáda vzdala.

Zpráva o osvobození Brna pronikla ještě 26. dubna do vysílání moskevského rozhlasu. Na počest vítězů a osvobozeného města bylo ten den v Moskvě vypáleno 20 salv z 224 děl. Zásluhu na osvobození Brna měly zmíněné jednotky maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského. Sám Malinovskij se paradoxně do Brna podíval až v roce 1962, kdy už byl sovětským ministrem obrany. Jeho jméno dodnes nese náměstí u Mahenova divadla.

Návštěva československého prezidenta Edvarda Beneše v Brně v květnu 1945 byla důkazem, že válka skutečně skončila a země je svobodná. Beneš ani tak neplánoval návštěvu jihomoravské metropole, spíš šlo o zastávku na jeho cestě z londýnského exilu. Do Československa mířil z Moskvy za postupující frontou Rudé armády. Prezident do Brna dorazil 12. května a zůstal další čtyři dny. Přiměli ho k tomu jeho spolupracovníci, kteří kvůli bezpečnostním rizikům navrhli ještě o pár dní odložit Benešův příjezd do Prahy. Svou roli ale sehrálo i obrovské uvítání, které desítky tisíc Brňanů svému prezidentovi přichystaly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ve Štěchovicích se převrátila loď se sedmi dělníky, jeden muž utonul

Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v pondělí ráno převrátila loď se sedmi dělníky opravujícími most přes Vltavu. Proud ji odhodil na remorkér. Šesti se podařilo dostat na břeh, jeden muž ve Vltavě utonul, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Začíná oprava hlavní ranveje pražského letiště, Kladno a části metropole čeká zvýšený hluk

Začíná oprava hlavní ranveje na pražském Letišti Václava Havla. Veškerý letecký provoz letiště převádí na vedlejší dráhu, což bude znamenat zvýšení hluku nad Kladnem a hustě osídlenými oblastmi Prahy, zejména městskými částmi Praha 4, 5 a 6. Práce potrvají do pátku 15. srpna, příští rok budou pokračovat v podobném termínu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
včera v 06:30

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
30. 3. 2025

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
30. 3. 2025

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
30. 3. 2025

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
30. 3. 2025
Načítání...