Recenze: Pravdivý obraz Serge Gainsbourga na základě lží

Když v roce 1991 zemřel Serge Gainsbourg, celá Francie plakala, neboť tato země miluje své prokleté básníky. Gainsbourg patřil mezi ty nejslavnější, přestože Francouze provokoval i několikrát urazil, což se mu povedlo hlavně parodií Marseillaisy v rytmu reggae. Byl ale skandalista a provokatér stejně jako skvělý hudebník a umělec. Do české distribuce právě přichází pozoruhodný film o jeho životě pod názvem Serge Gainsbourg: Je t´aime (Gainsbourg (Vie Héroïque).

Příběh kontroverzního umělce natočil jako svůj celovečerní debut režisér Joann Sfar, který je autorem oblíbených komiksů. Tato jeho původní profese film velmi ovlivnila. Režisér totiž jakoby bravurní kreslířskou technikou lehce spojuje reálné prvky života s nereálnými představami. Umělecká fantazie se tak zhmotněle prolíná s životem a naopak. Tento přístup nejenom přináší možnost filmovým jazykem odhalit skrytý svět hlavní postavy, ale zároveň dodává filmu působivou a originální atmosféru.

Originální režijní rukopis podtrhuje také střih, jenž je ovšem obsažen už ve scénáři. Tak jako v komiksu je významová esence konkrétní situace zachycena v jednom okně, ve filmu se odehraje v jedné scéně. Například, když Gainsbourg přichází za Juliette Gréco, v jedné sekvenci se odehraje seznámení, vznik písně i konečný rozchod. Takto jsou vlastně koncipována všechna životní setkání hlavního hrdiny, ať už je to s milenkami, uměleckými souputníky či dokonale vykreslená rodina. Forma obrázkového kaleidoskopu, obohacená o filmově působivou poetiku, je základním stavebním prvkem filmu. Není zapotřebí nic vysvětlovat, dohrávat a předehrávat.

Režisérovi nešlo o zachycení pravdivého života umělce, ale o jeho životní postoj. Sám k tomu řekl: „Znám detaily Gainsbourgova života stejně dobře jako pihy na vlastním těle, ale rozhodně jsem nechtěl natočit realistický nebo pseudodokumentární film. Ten film je plný lží, protože lži miluju. Gainsbourg bývá prezentován jako gauner, miláček nebo sexem posedlá osobnost, já z něj stvořil bohatýra,“ říká režisér.

3 minuty
Reportáž Maria Kubaše
Zdroj: ČT24

Český divák se konečně může díky tomuto filmu seznámit s bohémem Gainsbourgem, kterého většinou znal jen jako autora tehdy skandální písně Je t’aime… moi non plus. Nejprve ji prý nazpíval se svou tehdejší milenkou, hvězdnou Brigitte Bardotovou, ale po rozchodu na její přání udělal novou variantu – sólovou. Do roka nahrál stejný song se svou další životní partnerkou, opět herečkou, Jane Birkinovou. V jejich verzi se píseň stala nesmrtelnou, přestože ji v několika zemích kvůli silně erotickému zabarvení zakázali.

  • Serge Gainsbourg: Je t´aime autor: ČT24, zdroj: Wikipedia
  • Serge Gainsbourg: Je t´aime autor: ČT24, zdroj: Wikipedia

Serge Gainsbourg měl ovšem záběr širší, kromě toho, že byl nadaným kreslířem, hudebně obsáhl mnohé žánry. Od jazzu přeběhl k blues, zkusil funk a nechal se inspirovat latinskoamerickou hudbou. Šíře jeho záběru se ukázala především v hitech, které složil pro cizí interprety, pro svůj vlastní repertoár zůstal věrný francouzskému šansonu, byť v originálním uchopení.

Působivost filmu podtrhují i výborné herecké výkony v čele s Ericem Elmosninoem, který vypadá i hraje tak, jako kdyby byl sám alter egem skutečného Gainsbourga. Bardotovou hraje modelka Laetitia Casta, v roli Birkinové se připomene Lucy Gordonová, která krátce po natáčení spáchala sebevraždu. Zpěvačku Juliette Gréco představuje Anna Mouglalisová, básníka Viana Philippe Katerine a tvůrce filmu Joann Sfar se tu objeví jako písničkář a básník Georges Brassens.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 6 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 11 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 11 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 12 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 15 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
včera v 17:47

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
včera v 11:00

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
včera v 10:33
Načítání...