Ve Vítkovické smaltovně začali pracovat malíři a sochaři z celé republiky

Ostrava - Čeští výtvarní umělci se sjeli do Ostravy na sympozium Smalt Art Vítkovice, které včera začalo přímo ve vítkovické továrně. Nabízí dosud nepříliš známou výtvarnou techniku uměleckého smaltu a také možnost vypálit si jeho vůbec největší formát. Na světě jsou jen tři taková místa – ve Spojených státech amerických, v Anglii a právě ve vítkovické smaltovně.

Ve vítkovické smaltovně na týden utichl výrobní ruch a vystřídala ho tvůrčí atmosféra. Dvanáct předních českých malířů, sochařů a sklářů si sem přijelo vyzkoušet fascinující malbu na plech.

„Představu mám, uvidíme, jestli to bude adekvátní technologii a prostředkům, které tady jsou k dispozici,“ říká malíř Petr Nikl.

Reportáž Evy Klucho (zdroj: ČT24)

Sochař Pavel Opočenský vzal díky sympoziu po mnoha letech do rukou štětec.  „Maloval jsem snad naposledy někdy v deseti letech. Maximálně totiž skicuju. A to je jeden z důvodů, proč to pro mne může být zajímavá zkušenost,“ říká Opočenský.

Organizátoři sympozia chtějí posunout práci se smaltem dál. „Chceme, aby se zúčastnili této výtvarné disciplíny i výtvarníci z jiných oborů, kteří klasicky pracují s jiným materiálem. Mohou přinést nové nápady,“ vysvětluje organizátor Vladimír Chaloupecký.

Na konci výtvarného procesu čeká díla vypálení v gigantické peci při teplotě 800 stupňů Celsia. Gigantických rozměrů dosahují také práce samotné. „Sympozium je unikátní v tom, že nabízí možnost vypalovat formáty až 255 krát 148 centimetrů,“ uvádí kurátorka sympozia Ivana Štenclová.

Sedmý ročník této tvůrčí dílny navštíví také světoznámá módní návrhářka Blanka Matragi. Do Ostravy přijede ve čtvrtek.

„Chce vytvářet trojrozměrné objekty, má v plánu vytvořit pět soch až metr devadesát vysokých. Pokud vím, tak budou vycházet z návrhů šatů,“ dodává Štenclová.

Hotové umělecké smalty mohou lidé vidět 1. května ve vítkovické smaltovně. Ve stejný den také proběhne den otevřených dveří ve společnosti Vítkovice.

Vydáno pod