V květnu se daří duze. Nejlépe bývá vidět ráno nebo v podvečer

V aprílovém počasí posledních dvou měsíců často na obloze střídají slunce přeháňky. Občas se nestihnout vyměnit a na nebi se potkají. Na obloze pak můžou lidé vidět barevné světelné oblouky – duhy.

Jak vlastně vzniká duha? Když sluneční paprsky míří ze vzduchu do dešťové kapky, na přechodu se světlo láme a rozkládá na jednotlivé barvy. Vzpomínáte na fyziku: při přechodu z opticky řidšího prostředí do hustšího se světlo láme ke kolmici. Každá barva světla má přitom maličko jiný index lomu, a to jim zajistí, že se barvy vyskládají vedle sebe. Na zadní straně kapky se barevné spektrum odrazí a vychází z kapičky ven.

Duha
Zdroj: Skoro jasno/ČT

A protože tento proces probíhá na celé „skorokulaté“ stěně kapky, vidíme výsledné barevné světlo jako oblouk. Ale pozor, pokud je slunce výš než 42 ° nad obzorem, vychází duha z kapiček tak nešikovně, že se vám schová pod obzorem. Právě proto vidíte duhu nejčastěji ráno nebo večer, když je slunce nízko. Čím je slunce níž, tím vyšší je duhový oblouk. Šířku a jasnost duhy určuje množství kapek ve vzduchu a jejich velikost. 

Tato duha vznikla doslova za pět minut dvanáct: ještě pár desítek minut stoupání slunce a byla by schovaná pod obzorem
Zdroj: Jarda Fous


Ale co když jsou na obloze duhy dvě? Znamená to, že se světlo uvnitř kapek odrazilo dvakrát. Takového světla bývá méně, a proto tato takzvaná vedlejší duha bývá trochu slabší. A také má opačné pořadí barev.

Duhy
Zdroj: Skoro jasno/ČT


Pod hlavní a vedlejší duhou bývají někdy ještě přilepené podružné duhové oblouky. Ty má na svědomí ohyb slunečních paprsků.

Duha s podružnými duhovými oblouky – na nich nejvíc vyniká fialová a žlutá barva
Zdroj: Jarda Fous

A jestli vám mezi hlavní a vedlejší duhou připadá nebe tmavší než jinde, máte pravdu: jak se totiž světlo procházející kapkami soustředí v duhách, prostor mezi nimi je pak méně osvětlený. Říká se mu Alexandrův pás.

Výrazně tmavý Alexandrův pás mezi hlavní a vedlejší duhou
Zdroj: Libor Čihák junior

Výjimečně můžete na obloze vidět i takzvanou bílou duhu. Aby se na nebi rozklenula, musí sluneční světlo procházet docela maličkými kapkami. Jsou tak drobounké, že se v nich při lomu všechny barvy spektra slévají do jednoho místa a jednotlivé barvy se nemůžou rozdělit jako v normální duze. Najdete je například v mlze a jsou menší než 0,1 milimetru.

Bílá duha
Zdroj: Jarda Fous

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nedostatkem vody budou do konce století trpět stovky milionů lidí, tvrdí vědci

Vědci z Northeastern University využili nejmodernější a nejdetailnější modely klimatu, aby prostudovali, jak se změní průtoky ve velkých řekách. Zjistili, že na přelomu příštího století pocítí 850 milionů lidí důsledky klesajícího množství vody v největších světových řekách.
před 14 hhodinami

Se změnou klimatu „zápasily“ už germánské kmeny. Studie popsala, jak úspěšně

Politika, společnost a klima jsou tři navzájem provázané fenomény, které v minulosti přispívaly k pozitivním změnám, ale také se stávaly příčinou rozsáhlých krizí. Současná změna klimatu způsobená lidskou aktivitou přináší spoustu problémů i výzev. S podobnými změnami se museli lidé na území dnešního Česka potýkat i v dávné minulosti, byť tehdy se podnebí měnilo z přirozených důvodů. Vědci teď popsali, jak zvládaly ochlazování a oteplování germánské kmeny na konci třetího století našeho letopočtu.
18. 7. 2025

Astronomové poprvé pozorovali vznik nové sluneční soustavy

Vědci poprvé přesně určili okamžik, kdy se kolem hvězdy začaly formovat planety. Sledovali totiž vznik první hmoty, z níž se tato tělesa utvářejí – horké minerály, které v době pozorování právě začínaly tuhnout. Tento objev nejenže představuje první případ, kdy astronomové viděli planetární systém v tak raném stádiu vzniku, ale současně otevírá pomyslné okno do minulosti naší Sluneční soustavy.
18. 7. 2025

Archeologové objevili v Albánii jezerní město staré osm tisíc let

Už v pravěku budovali lidé v Evropě rozsáhlá sídliště. Jedno z nejstarších teď zkoumají archeologové v Albánii. Vzniklo asi před osmi tisíci lety na jednom z tamních jezer.
18. 7. 2025

Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Odpověď není jednoznačná, odhalila studie

Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel samotných.
18. 7. 2025

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
17. 7. 2025Aktualizováno17. 7. 2025

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
17. 7. 2025

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
17. 7. 2025
Načítání...