Porody ve středověké Evropě byly spojené s vysokým rizikem závažných zdravotních komplikací. Rodičkám tehdy hrozily různé infekce, které v mnoha případech končily smrtí. Nastávající matky tak často vkládaly naději do různých talismanů.
Například v Anglii před reformací církev těhotným farnicím zapůjčovala předměty, které jim v tomto ohledu měly přinést „boží ochranu“. Kromě amuletů či kamenů byly tehdy velmi oblíbené i takzvané porodní pásy.
O tom, jak přesně je středověké Angličanky nosily, až doposud chyběly důkazy. To nyní změnila studie, kterou provedli britští vědci. Výzkumný tým měl k dispozici jeden z několika dochovaných pásů a jeho rozbor ukázal, že nastávající matky tuto pomůcku neodložily ani při samotném porodu.
Pás, který experti analyzovali, je zhotovený ze čtyř k sobě spojených pruhů pergamenu z ovčí kůže. Podle vědců předmět vznikl v pozdním středověku – tedy na konci patnáctého nebo na počátku šestnáctého století – a zdobí jej několik náboženských symbolů.
Stopy tělesné tekutiny i obilovin
„V určitých fázích jsme si mysleli, že natrefíme na krev nebo třeba na myší exkrementy, uvedla jedna z autorek studie Natalie Goodisonová z Univerzity v Durhamu. Namísto toho ale vědci pomocí neinvazivní techniky na porodním pásu našli například stopy cervikovaginální tekutiny, poznamenala hlavní autorka výzkumu Sarah Fiddymentová z Univerzity v Cambridgi.
Kromě toho vědci narazili také na pozůstatky medu, mléka, vajec, luštěnin či některých obilovin. Tyto produkty se podle historických textů v minulosti používaly k ošetření matek i novorozeňat.
Analýza tak potvrzuje předpoklad, že se rodičky ve středověku obracely k různým rituálům, pověrám a náboženským praktikám, které hraničily s magií. Během reformace však úřady takzvané porodní pásy začaly zakazovat.