Evropská sonda Solar Orbiter plná českých přístrojů se vydá ke Slunci už v únoru

Sondu Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter, která bude zblízka zkoumat Slunce, vynese raketa Atlas V do vesmíru z Mysu Canaveral na Floridě 6. února brzy ráno evropského času. Termín startu na svém webu oznámila ESA v článku věnovaném přípravám k letu po nedávné přepravě sondy z Evropy na Floridu.

Solar Orbiter bude zkoumat hvězdu naší planetární soustavy z řady hledisek. Z oběžné dráhy podobné dráze planety Merkur bude zjišťovat, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. Bádání se zaměří i na sluneční plazma, na heliosféru a na sluneční erupce. Sonda má také pořídit první snímky obou slunečních pólů. Aby se dostala na patřičnou oběžnou dráhu, využije při letu opakovaně gravitaci Země a Venuše.

Jedním z cílů mise je získat další potřebná data o tom, jak sluneční aktivita ovlivňuje vesmírné prostředí v oblasti vnitřních planet sluneční soustavy, k nimž patří Merkur, Venuše, Země a Mars. Tyto informace jsou důležité pro pochopení účinků „kosmického počasí“ na Zemi.

Video Události
video

Sonda Orbiter je připravena vyrazit ke Slunci prozkoumat jeho magnetické pole

Solar Orbiter a další potřebná zařízení dopravil nákladní letoun z Německa do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 1. listopadu. Pak začaly předletové testy sondy a vědeckých přístrojů, aby byla prověřena funkčnost různých systémů.

Sonda bude vybavená měřicími přístroji, které poskytly Velká Británie, Španělsko, Belgie, Francie, Německo, Švýcarsko, Itálie a USA. České firmy a vědecké ústavy se účastnily přípravy pěti zařízení a na sluneční misi spolupracuje také Akademie věd ČR a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Český podíl na této sondě je skutečně výrazný – nějakým způsobem se české ruce a mozky podílely asi na polovině všech přístrojů, jimiž je vybavená.