Indická sonda Čandrájan-2 přešla na přeletovou dráhu k Měsíci. Přistání se blíží

Indická sonda Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) ve středu brzy ráno indického času opustila oběžnou dráhu kolem Země a přešla na přeletovou dráhu k Měsíci. Informoval o tom list The Times of India. U Měsíce je sonda očekávána 20. srpna, v září pak má přistát na lunárním povrchu.

Přípravy indické družice Čandraján 1
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Sonda strávila na oběžné dráze kolem Země dvaadvacet dní. Během manévru byl motor zažehnut po zhruba dvacet minut (1203 vteřin). Oběžnou dráhu sonda opustila ve 2:21 indického času (ve 22:51 v úterý SELČ) a oběžné dráhy kolem Měsíce dosáhne za šest dní. 

Sondu tvoří družice, která bude obíhat kolem Měsíce, přistávací modul s vědeckými přístroji a šestikolové robotické vozítko.

Úkolem družice (vedle datové podpory aparátů na povrchu) bude z oběžné dráhy kolem Měsíce provádět snímkování ve vysokém rozlišení.

Přistávací modul čekají seismografická, teplotní a elektromagnetická měření. Vybaven je i americkým zrcadlovým systémem, který v rámci přesného měření vzdálenosti Země od Měsíce a přesného určení pozice sondy odráží laserový parsek zpět do místa původu.

Pro Indii je to již druhá mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1 (Měsíční loď 1), která kroužila kolem Měsíce a která byla o rok později prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila.