Archeologové našli nejstarší malby zvířat. Vznikly před 40 tisíci roky na Borneu

Až doposud pocházelo nejstarší jeskynní umění zachycující zvíře z Evropy. Nový objev ale ukazuje, že podobné umění vznikalo ještě dříve a na úplně jiném konci světa.

Nejstarší jeskynní malba s živými tvory
Zdroj: Nature Autor: Luc-Henri Fage

V odlehlé jeskyni v Indonésii byla nalezena zatím nejstarší vyobrazení podoby zvířete. Rudá silueta tvora podobného býku je stará nejméně 40 tisíc let, a je tak o něco starší než podobná kresba nalezená v jeskyních ve Francii nebo Španělsku. Napsal to ve svém posledním vydání časopis Nature.

Evropa přišla o primát

Dosud se věřilo, že jako první podobu zvířat ztvárnili naši předkové v Evropě, ale nález v Indonésii a dřívější objevy v jihovýchodní Asii tuto hypotézu zpochybňují, píše se v článku. Jeskyně na Borneu jsou jako místo prehistorických maleb známé od 90. let minulého století. Stáří většiny vyobrazení ale není možné určit.

Obraz býka je velký půldruhého metru. V jeho blízkosti byl nalezen obrys ruky a scény s lidskými bytostmi. Na mladších obrazech, starých asi 14 tisíc let, jsou v jeskyni patrná vyobrazení tančících nebo lovících lidí.

Před 40 tisíci lety byl dnešní ostrov Borneo spojen s asijskou pevninou. Ve stejné době přišli první moderní lidé do Evropy. Jejich nejstarší malby vědci datují do doby před 33 tisíci až 37 tisíci lety. Úplně nejstarší skalní malby byly nalezeny v Africe. Jde o abstraktní obrazce staré kolem 73 tisíc let – na rozdíl od obrazu z Bornea na nich ale nejsou žádní živí tvorové.