Pravěká pseudopiraňa okusovala ploutve žralokům. Je to jako objevit ovci s vlčími trháky, říká vědkyně

Vědci objevili na území Bavorska zkameněliny ryby podobné dnešním piraňám, která měla stejně ostré zuby, jimiž mohla trhat maso kořisti. Jde o první příklad kostnaté ryby, která dokázala potravu ukusovat, a ne jen polykat kořist celou nebo ji rozdrtit zuby. Tato pradávná ryba žila v mělkém tropickém moři před 152 miliony let v období jury.

Podle uspořádání a tvaru zubů a stavby čelisti vědci usuzují, že ryba Piranhamesodon pinnatomus byla schopná vytrhávat kusy masa nebo ploutve.

„Pochází přitom z vyhynulé skupiny ryb známé díky zubům, jimiž dokážou potravu drtit. Je to jako objevit ovci s trháky, jako má vlk,“ řekla o překvapivém poznatku ohledně zubů nalezených fosilií Martina Kölblová-Ebertová z jurského muzea v bavorském Eichstättu.

Fosílie Piranhamesodon pinnatomus
Zdroj: Cell

Jde o první příklad kostnaté ryby, která dokázala potravu ukusovat, a ne jen polykat kořist celou nebo ji rozdrtit zuby. Díky tomu mohly tyto ryby útočit na druhy větší, než byly ony samy.

„Ryby, jak je známe, v tomto období neodkusovaly maso z kořisti. Trhání kusů masa nebo ploutví bylo něco, co přišlo (ve vývoji živočišných druhů) mnohem později,“ vysvětlila Kölblová-Ebertová.

Milovníci ploutví

V tom samém kamenolomu, kde vědci objevili druh piranhamesodon, našli i pozůstatky ryb, které byly napadeny pradávnými piraňami – chyběly jim kousky ploutví. „Toto je moc pěkná podobnost se současnými piraňami, které se živí především ploutvemi, a ne výlučně masem jiných ryb,“ vysvětlil na portálu britské BBC David Bellwood z australské Univerzity Jamese Cooka, který se na výzkumu podílel.

„Jde o pozoruhodnou strategii, protože ploutve dorostou, jsou takovým šikovným obnovitelným zdrojem. Ukousni rybě břicho, ryba uhyne; uždíbni jí ploutev a budeš mít v budoucnosti zase co žrát,“ popsal Bellwood.

A podobně jako současné pirani nepůsobily ani pradávné ryby svým zevnějškem nikterak agresivně. Tyto mimikry jim pak prý umožnily ještě efektivněji zaútočit na kořist.

Piranhamesodon pinnatomus dorůstaly asi devíti centimetrů a žily v moři, zatímco všechny dnešní piraně jsou sladkovodní, obývají řeky a jezera Jižní Ameriky. Tyto druhy spolu nejsou příbuzné, nejstarší známé piraně žily před 15 miliony let. Že jsou si obě ryby tak blízké, souvisí s tím, že se vyvíjely v podobném prostředí a podmínkách.