V pátek večer se otevírají brány univerzit i hvězdáren: Letos láká Noc vědců na nejvýznamnější české objevy

V pátek odpoledne startuje už 13. ročník akce Noc vědců. Program, který je letos věnován nejvýznamnějším objevům za posledních 100 let české vědy, se odehraje na více než 30 místech České republiky. Bude probíhat mezi 17. a 22. hodinou a pro veřejnost je zdarma. Kompletní program akce i veškeré podrobnosti lze nalézt na webu. Pro lepší přehled je připravena i mobilní aplikace.

Noc vědců 2018
Zdroj: http://noc-vedcu.cz/

„V Praze se například zapojí České vysoké učení technické, Přírodovědecká a filozofická fakulta Univerzity Karlovy, v Brně to pak bude třeba VIDA! Science centrum, v Českých Budějovicích Biologické centrum Akademie věd ČR a v neposlední řadě v Ostravě obě univerzity či Science centrum Svět techniky,“ říká ostravská, a zároveň také národní koordinátorka Noci vědců Jitřenka Navrátilová. 

Vzhledem k počtu zapojených míst se mají návštěvníci na co těšit: „Připravený program je neuvěřitelně pestrý. Návštěvníkům dá nahlédnout nejen do historie české vědy, ale představí také nejmodernější vědecké trendy a ukáže, že čeští vědci právem patří mezi světovou špičku,“ dodává Navrátilová.

Orientační mapka Noci vědců 2018
Zdroj: nocvedcu.cz

Aplikace pomůže s orientací

Velkou novinkou letošního ročníku je přehledná aplikace pro mobilní telefony se systémem Android. V ní návštěvníci naleznou kompletní program všech zapojených institucí. V rámci aplikace si pak mohou jednoduše sestavit svůj vlastní program a využít mapku zobrazující jednotlivá místa konání. Aplikaci vytvořili vývojáři z Univerzity Palackého v Olomouci. 

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005. Jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou tak na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod.