Státy světa se v Paříži v roce 2015 dohodly, že zastaví globální oteplení výrazně pod dvěma stupni; pokud možno by průměrná globální teplota měla vzrůst o pouhých 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální dobou.

90’ ČT24: Extrémní sucho a klimatické změny
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) má 8. října v Jižní Koreji předložit zprávu o stavu vědeckého poznání k dopadům oteplení o 1,5 stupně. Mají být rovněž představeny návrhy opatření, jimiž by se dal boj proti klimatické změně zintenzivnit a urychlit.
Podle Taalase je třeba počítat s oteplením o tři až pět stupňů do konce století, pokud nebudou přijata dodatečná opatření na ochranu klimatu. Hladina moří by pak podle finského experta stoupla o dalších 30 až 70 centimetrů. Už nyní je o 26 centimetrů výše než v předindustriálních dobách.
Planeta se bude měnit dál
I kdyby nyní svět přijal rozsáhlá opatření na ochranu klimatu, změna podnebí bude pokračovat až do 60. let tohoto století už jenom v důsledku stávajících emisí, upozornil Taalas.
„Hospodářské škody způsobené přírodními katastrofami se od 80. let ztrojnásobily – očekáváme, že tento trend bude pokračovat. V některých regionech světa bude více záplav, více bouří, více vln veder a více such,“ nastínil šéf WMO pochmurnou budoucnost.
Svět však podle Taalase má možnost v 60. letech tohoto století dosáhnout stabilizace emisí škodících klimatu a zabránit dalšímu negativnímu vývoji. „Nevidím situaci jako katastrofální,“ řekl Taalas. Podíl energie z jádra, vodních elektráren a obnovitelných zdrojů ale musí během příštích 30 let vzrůst z dnešních 15 procent na 85 procent, doprava musí přejít na elektřinu a lidé se musí stravovat více vegetariánsky. Klimatu totiž škodí i vylučování metanu kravami a rozsáhlé pastviny.