Čtyři ztracené životy denně. Sebevražd v Česku meziročně přibylo

V České republice ve srovnání s předchozím rokem přibylo sebevražd o šest procent, celkem si vzalo život téměř 1400 lidí, převážně mužů - to je přibližně 13 osob na 100 000 obyvatel. Počet má pomoci snížit Národní plán prevence sebevražd, na kterém pracují odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a z ministerstva zdravotnictví. Oznámil to mluvčí ústavu Jan Červenka.

Podle aktuálních předběžných údajů Českého statistického úřadu si loni vzalo život 1395 osob, v roce 2016 to bylo 1316 lidí.

„Minulý rok jsme upozorňovali na skutečnost, že v České republice je míra sebevražednosti nad průměrem evropských zemí: že denně na sebevraždy připadají čtyři ztracené životy. Přitom lze sebevraždě v mnoha případech předejít. Upozorňovali jsme i na to, že v Česku preventivní aktivity v podstatě neexistují,“ uvedl vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler. 

Plán proti sebevraždám

Na varování zareagovalo ministerstvo zdravotnictví. Ve spolupráci s evropskou kanceláří Světové zdravotnické organizace (WHO) vznikne do konce roku 2019 první Národní plán prevence sebevražd, který bude vycházet z analýzy českého prostředí a z poznatků pracovní skupiny pro prevenci sebevražd. Zapojí se také zahraniční experti.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace si ročně vezme vlastní rukou život více než 800 tisíc osob, což je v průměru 2191 lidí denně. Na problematiku má upozornit Světový den prevence sebevražd, který připadá na 10. září. Odborníci z NUDZ při té příležitosti připravili stručné manuály, pro veřejnost dostupné na webu www.nudz.cz

„Znát varovné příznaky je klíčové, stejně tak je nutné vědět, jak vhodně reagovat. Většina lidí si například myslí, že otázkami na sebevražedné myšlenky nebo plány mohou situaci zhoršit, zatímco opak je pravdou. Osoba procházející krizí většinou ocení možnost si promluvit. Pokud se vám někdo svěří, je důležité naslouchat a bez povyšování nebo odsudku podpořit a motivovat dotyčnou osobu k vyhledání odborné pomoci,“ vysvětlil Winkler.