Třetina chráněných území světa je ohrožená. Proniká do nich člověk

Třetinu světových chráněných území včetně národních parků ohrožuje lidská činnost. Tvrdí to studie mezinárodního týmu vědců, podle nichž jsou lokality chráněné zákonem často ohrožovány zemědělstvím, zástavbou či budováním silnic. Nejhorší je situace v hustě obydlených oblastech Asie, Afriky i Evropy, uvádí výzkum publikovaný magazínem Science.

Celková rozloha chráněných území ohrožovaných člověkem je podle studie téměř šest milionů čtverečních kilometrů, což je více než plocha všech států EU dohromady.

„Vlády tvrdí, že příroda je na těchto místech chráněna, což ve skutečnosti není pravda,“ uvedl jeden ze spoluautorů studie, profesor James Watson z americké Společnosti pro ochranu přírody (WCS), která spolu s australskými a kanadskými univerzitními vědci data pro výzkum shromáždila.

Chráněných území přibývá, kvalita nestojí za nic

„Jde o hlavní příčinu faktu, že biodiverzita stále katastroficky klesá, navzdory tomu, že v posledních desetiletích pořád přibývá chráněných území,“ podotkl podle listu The Independent.

Rozloha chráněných území se podle studie od roku 1992 přibližně zdvojnásobila, o efektivitě jejich ochrany to však rozhodně říci nelze.

Vědci dlouhodobě tvrdí, že klesající počet živočišných a rostlinných druhů je jedním ze zásadních problémů planety a je ze značné části způsoben lidskou činností.

Chráněná území v centrech měst: fungují jen naoko

Podle studie jsou problematická místa především v hustě obydlených oblastech, kde dochází k významným zásahům do chráněných oblastí, které často nemají status nejpřísněji chráněných národních parků. Některé vlády podle studie připustily, aby přes chráněná území vedly dálnice, vznikala tam zemědělská půda či rovnou obytná zástavba.

Vědci zkoumali stav celkem 50 000 území s různým stupněm ochrany. Zatímco o vážném ohrožení lidskou činností lze podle studie mluvit na třetině těchto území, důkazy lidské činnosti jakkoli škodící přírodě zaznamenal výzkum až na 90 procentech chráněných lokalit.