„Vlády tvrdí, že příroda je na těchto místech chráněna, což ve skutečnosti není pravda,“ uvedl jeden ze spoluautorů studie, profesor James Watson z americké Společnosti pro ochranu přírody (WCS), která spolu s australskými a kanadskými univerzitními vědci data pro výzkum shromáždila.
Chráněných území přibývá, kvalita nestojí za nic
„Jde o hlavní příčinu faktu, že biodiverzita stále katastroficky klesá, navzdory tomu, že v posledních desetiletích pořád přibývá chráněných území,“ podotkl podle listu The Independent.
Rozloha chráněných území se podle studie od roku 1992 přibližně zdvojnásobila, o efektivitě jejich ochrany to však rozhodně říci nelze.
Vědci dlouhodobě tvrdí, že klesající počet živočišných a rostlinných druhů je jedním ze zásadních problémů planety a je ze značné části způsoben lidskou činností.
Chráněná území v centrech měst: fungují jen naoko
Vědci zkoumali stav celkem 50 000 území s různým stupněm ochrany. Zatímco o vážném ohrožení lidskou činností lze podle studie mluvit na třetině těchto území, důkazy lidské činnosti jakkoli škodící přírodě zaznamenal výzkum až na 90 procentech chráněných lokalit.