Archeologové našli středověkou kostku. Byla cinknutá, házela hlavně čtyřky a pětky

Norští archeologové objevili ve městě Bergen na západě země 600 let starou dřevěnou hrací kostku, která byla zřejmě používána k podvodné hře. Sám nález šestistranné středověké hrací kostky není v Bergenu ničím unikátním, archeologové jich při vykopávkách postupně našli více než třicet. Na této ale chybí jednička a dvojka a naopak čtyřka a pětka se vyskytuje dvakrát.

Středověká kostka z Norska má dvě čtyřky
Zdroj: Angela Weigand, UiB

Podle norského ústavu pro výzkum kulturního dědictví byla kostka s velkou pravděpodobností užívána k podvodům. Norští vědci nicméně nevyloučili, že mohla být určená také k nějaké dnes neznámé hře.

Kostka byla nalezena ve čtvrti Vågsbunnen, kde archeologové v současné době pracují na vykopávkách dřevěné ulice z 15. století. Ve středověku byla tato oblast hustě osídlená a stála zde spousta hospod a zájezdních hostinců. Podle expertů je velmi pravděpodobné, že se zde hrály i hazardní hry. Per Christian Underhaug, který řídí projekt vykopávek, uvedl, že podle toho, v jakém prostředí se kostka našla, lze usuzovat, že ji majitel buď úmyslně vyhodil, nebo ztratil.

Hazard a středověk

Hazard byl v Norsku ve středověku tak rozšířený, že ho tehdejší úřady zakázaly. Zákon z roku 1276 umožňoval královým úředníkům zkonfiskovat peníze na hracích stolech a účtovat si od každého hráče pokutu půl marky či 107 gramů stříbra.

„Je vzrušující představit si, jak dopadla poslední hra s touto kostkou – byl podvodník odhalen? A pokud ano, jaká byla reakce dalších účastníků?“ táže se archeoložka Ingrid Rekkaviková. „Jednalo se o zábavnou hru kamarádů, kde se takováto porušení pravidel dala přejít s humorem, nebo došlo k násilnému střetu rozhořčených hráčů? Zahodil kostku nervózní podvodník, aby se zbavil důkazu? Nebo ji vztekle vyhodil jeho soupeř?“

Bergen se ve 13. století stal hlavním městem Norska a dalších 600 let byl největším městem v zemi. Díky výhodné pozici obchodního přístavu se ve středověku stal důležitou pobočkou hanzy, obchodního svazu německých měst.

Nejznámější částí je přístav Bryggen s dřevěnými hanzovními domy z 18. století a úzkými uličkami, který každoročně navštíví desetitisíce turistů. Nedaleká čtvrť Vågsbunnen patří k méně známým středověkým čtvrtím Bergenu, které ještě nebyly archeology tak podrobně prozkoumány. Šlo o chudší oblast, kde bydleli převážně dělníci.