V rakvi považované za prázdnou našli poškozenou mumii. Vědě pomůže víc než zachovalá

Australští vědci našli pozůstatky mumie v egyptské rakvi staré dva a půl tisíce let. Schránu dříve považovali za prázdnou a objev nyní hodlají podrobit zkoumání. Celistvé zachovalé mumie vědeckým výzkumem obvykle neprocházejí, aby nedošlo k jejich poškození. 

Rakev byla uložena v muzeu patřícímu k univerzitě v Sydney a více než 150 let tam spočívala nedotčená. Když ji vědci minulý rok otevřeli, překvapilo je, že v ní nalezli pozůstatky lidských nohou a kosti. Ty byly v minulosti poničeny, zřejmě vykrádači hrobů.

Experti se nyní pokusí identifikovat silně poškozenou mumii, z jejíhož těla zůstalo v rakvi jen asi deset procent. Kromě tělesných ostatků a zbytků materiálů používaných při mumifikaci, jako jsou bandáže a smola, se ve schráně podařilo odhalit také více než sedm tisíc korálků z pohřebního šálu.

Ideální příležitost pro výzkum

Archeolog Jamie Fraser uvedl, že podle hieroglyfů lze nález datovat zhruba do roku 600 před naším letopočtem. Rakev byla zhotovena pro ženu, která ve své době patrně působila jako kněžka.

Nález představuje pro odborníky vzácnou příležitost ke studiu, protože zachovalé mumie vědci fyzickému výzkumu nepodrobují. „V tomto případě ale nemůžeme nadělat na pozůstatcích více škody, než udělali vykrádači hrobů před námi,“ podotkl Fraser. „Naopak můžeme ostatky stabilizovat a řádně je zakonzervovat.“

Rakev byla jednou ze čtyř, které získal z Egypta kolem roku 1860 zakladatel muzea v Sydney. Omšelý předmět setrvával dlouho stranou pozornosti, zatímco se egyptologové věnovali ostatním rakvím, které byly působivější a obsahovaly celé mumie.