VIDEO: Argentinský ledoborec zachránil americké vědce v Antarktidě

Ledoborec Almirante Irízar musel pomoci evakuovat posádku amerických vědců, které ohrožoval ledovec na Joinvillově ostrově.

Video Záchrana amerických vědců
video

Záchrana amerických vědců

Vedení Amerického antarktického programu požádalo o pomoc argentinské vojenské námořnictvo. Pětice vědců pod vedením Alexandra R. Simmse uvízla na Joinvillově ostrově, když se na ostrov izolovaný v ledu nemohla dostat americká plavidla.

/*json*/{"map":{"lat":-63.6624834391439,"lng":-57.18451046679684,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Evakuace trvala asi 2,5 hodiny, provedl ji vrtulník z paluby argentinského ledoborce. Původně mělo vědce vyzvednout americké vědecké plavidlo Laurence M. Gould, ale kvůli množství nahromaděných ledových ker se mu nepodařilo přiblížit k ostrovu dostatečně blízko.

Naštěstí nedaleko operoval argentinský ledoborec Almirante Irízar, který s proražením vrstvy ledu neměl problém. Na prosbu o pomoc reagoval okamžitě a 11. března pětici vědců i jejich vybavení dokázal dopravit do bezpečí.

Vědci budou přemístěni na americké plavidlo, které je v dalších dnech převeze do chilského přístavu Punta Arenas.