K ISS úspěšně odstartoval se zásobami vesmírný kamion Progress

Z kosmodromu Bajkonur v úterý odstartovala raketa Sojuz-2.1A a úspěšně vynesla na oběžnou dráhu ruskou nákladní loď Progress MS-08. Astronautům veze potraviny, vodu, vědecká zařízení, léky i zásoby kyslíku.

Vesmírný kamion za dva dny přistane se zásobami a dalším nákladem na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámila to na svém webu ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Progress měl původně z Bajkonuru startovat už v neděli a po tříhodinovém letu přistát na ISS. Start byl ale na poslední chvíli zrušen. O příčinách automatického vypnutí motorů Roskosmos na svém webu zatím neinformoval, podle médií ale šlo údajně o chybu palubního počítače.

/*json*/{"map":{"lat":45.62366503772785,"lng":63.307696650000025,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Loď míří na orbitální komplex s téměř třemi tunami nákladu. Podle Roskosmosu jde konkrétně o potraviny, vodu, stlačený vzduch a kyslík, vědecká zařízení, palivo, ale rovněž o oblečení, léky a věci osobní hygieny.

Přistání na ISS je naplánováno na čtvrtek v 11:43 SEČ. Loď by měla ke stanici zůstat připojená do konce srpna.