Komáři pochází z laboratoří soukromé společnosti MsquitoMate a jsou geneticky upravení. Vědci k tomu použili upravenou, ale již ověřenou metodu – zbaví komáry rozmnožovací schopnosti. Nejčastěji se to doposud dělalo pomocí ozařování, které náhodně mění geny hmyzu v laboratoři tak dlouho, až dosáhnou žádané změny.
Ozářené mouchy a geneticky upravení komáři
Využití radiace při sterilizaci hmyzu je poměrně jednoduché: „Hmyz se chová ve velkém a samci se sterilizují a pak vypouštějí do přírody, aby se pářili s divokými samičkami a učinili je také sterilními (jednou spářená samička se už většinou znovu nepáří, ať měla za partnera jakéhokoli samce, tedy i sterilního),“ popsal pro ČT princip profesor Jan Žďárek.
„Tato technika se už osvědčila při kontrole bzučivky lidožravé, která obtěžuje pasoucí se dobytek např. v Texasu nebo Mexiku, dále proti mušce Ceratitis capitata, která decimuje citrusové plantáže také v Americe, a konečně také proti mouše tsetse,“ doplnil.
U bzučivky lidožravé bylo použití snadné a účinné – již roku 1982 se ji na území USA podařilo prakticky zlikvidovat. Bohužel komáři jsou příiš citliví a zranitelní – po ozařování jsou neschopní se dále rozmnožovat. A tak museli vědci vymyslet něco složitějšího: zvolili si bakterii Wolbachii.
Do přírody budou vypuštěni pouze samci komárů tygrovaných, kteří, jak se dobře ví, na rozdíl od samic nesají krev. Samečci se budou s divoce žijícími samicemi pářit, ale z vajíček na svět nepřijdou žádní potomci – wolbachie zabrání zabrání tomu, aby se jim dostatečně vyvinuly chromozomy.
O svém záměru informovali na začátku listopadu v odborném časopise Nature a upravené komáry chtějí vypouštět do přírody pravidelně – tímto způsobem se bude velmi přirozeným způsobem populace komárů snižovat, aniž by se musely používat jedovaté insekticidy s potenciálími vedlejšími účinky na ekosystém.