Považujeme psy za týmové hráče, protože spolupracují s námi, lidmi. Na lovu, hlídání, vyhledávání ztracených nebo uvězněných. Pomáhají nám, hrají si s námi, mají nás rádi, ale přesto nejsou ani zdaleka tak schopní spolupráce jako vlci.
Přestože poslouchají lidi a dají se velmi snadno vytrénovat, aby pro ně pracovali, je pro ně mnohem složitější spolupracovat s ostatními psy. Dokonce výrazně složitější než pro vlky.
Je to velmi dobře vidět zejména na vesnických psech, kteří žijí napůl volně a napůl u lidí, anebo ještě lépe u psů zdivočelých, kteří žijí ve smečkách zcela volně, ať už ve městech, nebo v přírodě. V Evropě nám to může připadat neuvěřitelné, ale právě tato zvířata tvoří 80 procent všech psů na Zemi. Většinou žijí v poměrně volných smečkách a živí se především odpadky. Přes to, kolik jich na světě je, o nich a jejich chování existuje pozoruhodně málo vědeckých studií.
Psi proti vlkům
A právě na tato zvířata zaměřila svou pozornost komparativní psycholožka Sarah Marshall-Pesciniová z Vídeňské univerzity. Pro závěry své studie spolupracovala s experty z Wolf Science Centre v rakouském Ernstbrunnu. Tam žijí psi a vlci za velmi podobných podmínek: mají relativní svobodu, až na zdravotní péči a občasný trénink. Mají tam15 psů a sedm malých smeček vlků, v každé je kolem tří vlků.
Vědkyně testovala dvojice psů a vlků na úkolech, které již dříve jiní vědci používali na testování schopnosti spolupracovat u šimpanzů a bonobů. Jak takový test vypadal?
Klasická je úloha s potravou zavěšenou na dvou lanech. Aby se k ní zvířata dostala, musí za lana tahat obě – musí se tedy naučit spolupracovat. Vlci psy jednoznačně porazili: byli mnohem schopnější spolupracovat, k úkolu přistupovali jako tým s jedním záměrem a jedním cílem, zatímco psi se pokoušeli vyřešit situaci jako jedinci, aniž by se ohlíželi na schopnosti druhého zvířete.
Psi zcela selhali
Podobného psího chování si vědci všimli již dříve u jiných pokusů. Například když nabízeli psům potravu, vždy se k ní psi blížili po jednom. Vlci se sice neustále rvali, ale k potravě se blížili ve skupině. Zatímco vlci upřednostňovali zisk masa, pro psy bylo nejdůležitější, aby se vyhnuli případnému konfliktu.